4.5/5 (8)

Son zamanlarda Güney Kore’deki kripto paralar ile ilgili tüm sorunların ortasında, Millennials (Y kuşağı- 1981/2000 arası doğumlular) ve hatta yaşlı bireylerin inatla kripto para konusunda hevesli ve daha önemlisi iyimser olduğunu görmek biraz şaşırtıcı gibi geliyor.

Kore Bankası tarafından Salı günü yayınlanan bir ankette, 20’li ve 30’lu yaşlarda çok sayıda insanın kripto para birimleri hakkında yalnızca bilgi sahibi değil aynı zamanda onlara yatırım yapma konusunda hevesli olduklarını da ortaya koyuyor.

Sonuçlar İyimser

Ankete katılan 2.511 kişiden % 21,6’sı kripto paranın farkında olduklarını belirtiyor. Bununla birlikte, oranlar 20’li ( % 29,4  ) ve 30’lu ( % 40 ) yaşlarda daha yüksek. Genç bireylerin kripto para dünyasını daha iyi tanıması beklentisine rağmen, 30’lu yaş grubundakilerin bu finansal araçların genç hemşerilerinden daha fazla farkında oldukları görülmektedir.

Ayrıca yatırım yapma isteği söz konusu olduğunda, trend şu şekilde tersine dönüyor: 20’li yaşlarındaki kişilerin% 24,2’si kripto para piyasasına yatırım yapmak istediklerini belirtti. Buna karşılık, 30’larındaki insanların sadece % 20,1’inde aynı olumlu tutum görülüyor.

Genel olarak anket sonuçları, genç Korelilerin son birkaç ay içinde dramatik bir seyir gösteren pazarda yer almaya istekli olduğunu kanıtlayan olumlu bir eğilim gösteriyor. Yaşlılar arasında ise 60’lı yaşların % 6,8’i ve 70’lerin de % 8,3’ünün dijital para hakkında olumlu bir kanaate sahip olması bile oldukça iyi bir sonuç.

Regülasyonlara Rağmen İlgi Kaybolmuyor

Birkaç ay önce, ülkede hükümet yetkililerinin kripto para birimi değişimi işlemlerini yasaklayacaklarını iddia ettiği bir skandalla kripto para birimleri zor süreçlerden geçiyor. Bu yaklaşımlar sonucunda, Bitcoin’in fiyatı geçen sene ortasından beri görülmemiş oranda düşmeye başladı.

Şubat ayının başında, ülke nihayet borsaların yasaklanmayacağına karar verdikten sonra piyasa biraz sakinleşmişti.

Her ne kadar hükümetleri farklı düşünse ve ikircikli girişimler sergileseler de , Güney Koreliler kripto paralarla olan aşk ilişkilerini sürdürmekten vazgeçmeyecek görünüyorlar.

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun