4.7/5 (10)

Çarşamba günü (dün) onayladığı bir karar ile yatırım devi olan Goldman Sachs Bitcoin ticaret masası kuracak. The New York Times gazetesine göre, Amerika Birleşik Devletler’indeki en büyük finans kuruluşlarından biri olan Goldman Sachs’ın Bitcoin fiyatına bağlı çeşitli yatırım sözleşmeleri içeren sponsor ve kendi fonlarını kullanmaya başlamak için hazırlandığını açıkladı ve sonunda doğrudan bitcoin ticareti ile ilgilenmeye başlayacağı tahmin ediliyor.

Goldman Sachs Bitcoin Ticaret Masası Hep Gündemdeydi

Goldman Sachs Bitcoin ile uzun zamandır ilgileniyordu. Bankanın geçtiğimiz Aralık ayından beri bir kripto para birimi ticaret masası kurmayı planladığına inanılıyordu ancak yöneticiler ve konuşmacılar bu tahminlerin yanlış olduğunu iddia etmişlerdi. Hatta, 23 Nisan’da banka, kripto para tüccarı Justin Schmidt’i işe aldığında “bu işe alım nedeniyle, dijital varlıklarla ilgilendiğimiz sonucuna varılamaz” şeklinde açıklama yapmıştı.

Bununla birlikte banka, müşterilerine geçtiğimiz Kasım ayında Goldman CEO’su Lloyd Blankfein’in “ dolandırıcılık yapmak için bir araç ” olarak adlandırdığı halde Bitcoin ile bağlantılı olacak forward olarak adlandırılan bir vadeli işlem sözleşmesi sunmaya başlayacağını doğrulamıştı.

İçerde de Şüpheli Yaklaşılıyor

Bitcoin ticaret masasının kurulmasını takiben bir Goldman yöneticisi olan Rana Yared, operasyonla ilgili kişilerin çoğunun kripto para konusunda şüpheci olmaya devam ettiğini söyledi.

“Kendimi, Bitcoin’in dünyayı ele geçireceğini düşünerek uyanan insan olarak tanımlamayacağım, yeni masanın kurulduğunu gören her insan için, masaya karşı kişisel şüphecilik var.”

Bununla birlikte, bankanın kendi fonlarını kripto para birimi veya kripto para türevleri ticaretinde kullanmak için hedge fonlarından, bağışlardan ve diğer kurumsal yatırımcılardan yeterince ilgi gördüğü belirtiliyor. Bu ilgi sayesinde yönetim kurulu, dev yatırım bankasının kripto para kullanabilecek ilk büyük ABD bankası haline gelecebileceğini öngörmüş ve hamleyi onaylamış olabilir.

Yared, bir müşterinin “Bitcoin veya Bitcoin türevlerini tutmak istediğini, çünkü bunun alternatif bir değer deposu olduğunu düşünüyordu”  dedi.

Fiziksel Bitcoin mi? O da ne?

Nihayetinde banka, Federal Rezerv ve devlet düzeyindeki yetkililerden Fiziksel Bitcoin* ticaretine başlamak için yasal onay almayı umuyor,  bu da amiral gemisi kripto paranın ana akım bir finansal varlık olarak statüsünü somutlaştıracak bir gelişme.

Yared, Bitcoin ticaretiyle ilgili olarak “Anlamadığımız yeni bir risk değil. Burada daha fazla farkında olmamız gereken daha yüksek bir risk.” dedi.

* Fiziksel Bitcoin terimi bize de çok ironik geldi ancak Bankadan yapılan açıklamada bir nedenle physical Bitcoin tabiri kullanılmakta. 

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun