4.55/5 (11)

Gümrükte Blockchain : Kore Gümrük Servisi’nin (KSC), ithalat sırasında kullanılan kargo verilerini ve gönderileri doğrulamak, ülke çapında 50’den fazla şirket ile ihracat yapmak için bir Blockchain tabanlı sistemi test ettiğini bildirildi.

Kore Times haber ajansına göre, KCS kağıt evraklara göre daha uzun süre dayanan ve insan hatası nedeniyle çok verimsiz olan gümrük takas sürecinin verimliliğini artırmak için Blockchain teknolojisiyle desteklenen bir gümrük veri platformu geliştiriyor.

Gümrükte Blockchain Ne Fayda Sağlayacak?

Spesifik olarak gerçekleştirilen gerçek test içerisinde, dağıtılmış bir Blockchain defterinin belirli bir ihracat sevkiyatındaki malların tümüyle, elde edildiği, üretildiği veya belirli bir alanda işlendiğini belgeleyen önemli bir uluslararası ticaret belgesi olan Menşe Sertifikalarının verilmesinde doğruluğu ve şeffaflığı artırıp artırmadığını kontrol ettiriliyor. Kore devletinin uygulayacağı bu sertifika, ayrıca ürünün detaylarını, hedefini ve ihracat ülkesini de içerecek ve ihracatçı tarafından bir beyan olarak da kullanılabilir olacak.

KSCŞirket içi Blockchaini çevreleyen detaylar az olsa da, gümrük idaresi sistemi test etmek için, ihracatçı tarafında beş çalışma grubu ve 50 şirket ile ithalat için ise Vietnam ve Singapur merkezli 5 – 10 arası şirket ile çalışmayı planlıyor.

Yetkililer, KCS test başarılı olursa bu teknolojiyi diğer hizmetlere uygulayacağını söyledi.

Çin’in de Gümrükte Blockchain’e İhtiyacı Var

Gelişmeler, bir lojistik firması konsorsiyumunun, KCS ve Kore’deki nakliye operatörleri de dahil olmak üzere hükümet yetkililerinin , reel ithalat ve ihracatının başarılı bir şekilde 7 aylık bir Blockchain lojistik pilot uygulaması gerçekleştirdiği bir zamanda ortaya çıktı.

Samsung’un IT iştiraki olan Samsung SDS tarafından geliştirilen bir Blockchain ürünü ile desteklenen proje bir yıl önce piyasaya sürüldü ve Eylül ayında Kore’den Çin’e gönderilen sevkiyatın ilk başarılı denemesini gerçekleştirdi . Çin gibi büyük bir ülkede karmaşık olan lojistik ulaşım yapısının da bu tür bir Blockchain gümrükleme / lojistik sistemi ile kolaylaştırılması düşünülüyor.

 

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun