4.26/5 (23)

Kakao destekli kripto para borsası Upbit, kullanıcıları kripto paralarla ilgili hileli, karmaşık faaliyetleri tespit etmeleri için ödüllendiren bir program başlattı. Borsa, polise bu tür girişimleri önceden bildirmiş ve rapor etmişti.

Upbit Ödül Sistemi Nedir?

Güney Kore’nin en büyük kripto para birimi borsası Upbit tüm kullanıcılarını, kripto para birimleri ya da ilk para teklifleri (ICO) alanında yasadışı dolandırıcılıkları tespit etmeyi amaçlayan yeni sistemini kullanmaya davet etti.

Upbit geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, bilinçli yapılan yasadışı ve ponzi sahtekârlığı davaları sayısının arttığını ve yeni sistemin “yasadışı sahteciliğin zararlarından kaçınmayı ve sağlam bir kripto para ekosistemi yaratmayı” planladığını yazdı. Kakao destekli borsa, kripto para birimi sahtekarlığını önlemek için tüm kullanıcılarının katılmasını arzuluyor. Hankook Media’ya göre, sistem bir yıl boyunca yürürlükte olacak ve Mart 2019’da sona erecek; Bu süre sonunda Upbit uzatılıp uzatılmaması konusunda karar verecek ve bilgilendirme duyurusu yapacak.

Haber bülteninde: “Eğer yasadışı işlemi tespit eden görgü tanıkları veya kurbanlar Upbit ve aynı zamanda soruşturma makamlarına ihbarda bulunurlarsa, vakanın ilk muhbirine nakit bir ödül verilecek” dendi. Upbit de bu haberi onaylandı:

 

“Orijinal şikayetçiye, Upbit 1 milyon won ödül (~ 925 ABD Doları) ödeyecek.”

 

Şüpheli bir işlemin raporlanması, Upbit uygulaması olan Kakao Talk aracılığıyla Upbit’e yapılabilir.

Yazının yazıldığı esnada Upbit, kripto para borsası olarak son 24 saatlik işlem hacmi 1,1 milyar dolar ile Güney Kore’nin en büyük, küresel alanda ise üçüncü sırada yer alıyor. Bithumb, aynı dönemde 686 milyon dolarlık işlem hacmi ile ülkenin ikinci büyük borsası konumunda.

Sahtekarlık Faaliyetlerini İzleme

Hankook Media’ya göre, “Upbit, kendi izleme sistemi ile yüksek meblağa sahip yasadışı coin hareketlerini takip ediyor. 23 Mart’ta, 20’den fazla hileli olayı polise bildirdi. Geçtiğimiz Kasım ayında, Suwon Chungbu Polis Karakolundan yapılan açıklamaya göre Seul Büyükşehir Polis Teşkilatı gibi davrandığını bildiren bir teşekkür mektubu aldı.”

Borsa ayrıca “son zamanlarda Kakao Coin ICO’yu taklit eden hileli eylemlerin de bulunduğunu” belirtti.

Salı günü, Upbit’in rakibi Bithumb da kripto para birimi sahtekarlığının yol açtığı zararların önlenmesi amaçlı broşürler dağıttı. Borsa, aynı zamanda, dolandırıcılık ve bilgisayar korsanlığı ile mücadele etmek için faaliyet gösterdiği müşteri merkezlerinde de destek veriyor. Bithumb, kitapçıklarının anlaşılması için kolay metin ve çizgi roman biçiminde sesli kimlik avı, pharming, SMS phishing, korsanlık, önleyici tedbirler ve hasar çözüm yolları gibi kavramları yayınlıyor.

 

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun