4.71/5 (21)

Hollanda’da bir mahkeme 20 Mart’ta yayınlanan bir kararına göre, 0.591 Bitcoin (BTC) borcu olan davacı lehine karar verdikten sonra Bitcoin’i “devredilebilir değer” olarak sınıflandırdı .   

İddiaya göre başvurunun yapıldığı Hollandalı bir mahkemeye daha önce Midden-Nederland bir alt mahkemenin ödeme emri verildi. Koinz Trading BV şirketine karşı 2 Şubat 2018 tarihinde Sn JW de Vries tarafından madencilik  hasılatı olarak 0.591 miktarında BTC veya en fazla 10.000 € ‘ya kadar bir para cezasına borçlu olduğu ile ilgili dilekçe verdiğini belirtildi.

Firmanın, BTC’de gerekli miktarı ödemeye ilişkin yükümlülüklerini yerine getirmemesinin bir sonucu olarak mahkeme, şirketin ödemesi gerektiğini beyan etti. 

Mahkeme kararı, Bitcoin’in “mülkiyet hakkı” nın tüm özelliklerini sergilediğini ve dolayısıyla BTC’nin mülkiyet hakları kapsamında devredilmesi iddiasının meşru olduğunu belirtiyor: 

Bitcoin, mahkemeye göre, hak sahibinin bilgisayarının sabit diskinde saklanan benzersiz, sayısal olarak şifrelenmiş bir sayı ve harf dizisiyle tanımlanmıştır. Bitcoin, bir cüzdandan başka bir cüzdanına Bitcoin göndererek “teslim edilir”. Bitcoinler, ödeme durumunda ödeme yapan tarafından doğrudan alacaklıya teslim edilen tek başına değer barındıran dosyalardır. Mahkemenin görüşüne göre, bir mülkiyet hakkının özelliklerini gösterir. Bu nedenle, Bitcoin’de bir ödeme talebi, hak iddia edilen bir varlık olarak görülmelidir. ” 

Mahkeme, Bay Vries ve Koinz Trading BV arasında tartışmasız bir sözleşmenin bulunduğunu tespit etmiş:

Alınan miktar BTC türünden alındığından, tutar aynı para birimiyle geri ödenmelidir. Mahkeme, yasal ilişkiyi ödeme yükümlülüğü olarak görüyor.  

Herkes Aynı Fikirde Değil

Hollanda mahkemesi kripto parayı bir para birimi olarak kabul etmek için kademeli adımlar atıyor olsa da, diğer kuruluşlar maalesef bunu kabul etmiyor. G20 Finansal İstikrar Kurulu (FSB) , FSB’nin kripto para birimini paradan ziyade varlık olarak gördüğü ima edilen 20 Mart tarihli bir belgeyi yayınladı. Belge, kripto para birimlerinin “egemen para birimlerinin özelliklerinden yoksun” olduğunu iddia ediyor. 

Kripto para birimleri varlık olarak görülse de Avrupa Birliğindeki bir mahkemenin  para birimi olarak görmesi kripto paranın dünyaca kabul görmesi çalışmalarında ilerleme adına küçük bir adım olarak görülebilir. 

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun