4.6/5 (10)

IMF Blockchain hakkında hem olumlu hem de temkinli konuştu.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, kripto pazarları ile ilgili 13 Mart’ta (dün) yayımlanan bir IMF blog yazısında kripto para piyasasının geleneksel pazarlara uygulanan yasalarla düzenleneceğini söyledi.

“Kripto Dünyasının Karanlık Tarafını Ele Alma ” başlıklı yazı, Blockchain teknolojisinin erdemlerini överek başlıyor ve “finansmanın ötesindeki alanlarda devrim yaratacak heyecan verici bir gelişme” olarak söz ediyor. Ancak Lagarde, düzenleyicilerin “bu pazarı anlaması gerektiğini” de sözlerine eklerken: “vaatiyle birlikte gelen tehlike.” dedi.

Lagarde-Christine

Tüketicileri kripto pazarlarında koruyacak düzenlemeleri yürürlüğe koymanın özel yolları konusunda, Lagarde “Kripto varlıkları güçlendiren inovasyonlar bize onları denetlemek için de yardım edebilir. Başka bir deyişle, ateşe karşı ateşle savaşabiliriz.” değerlendirmesini yaptı. Bunun için ortaya iki uygulama çıkıyor: Dijital defter (DLT) kullanarak “standart kayıtlar oluşturmak, doğrulamak”, dijital imzalarla birlikte müşteri bilgileri ve şüpheli işlemleri daha hızlı bulmak için biyometrik, yapay zeka ve şifreleme kullanma.

Kripto para birimleri ademi merkeziyetçi, anonim olduğu ve merkez bankasına doğal olarak ihtiyaç duymadığından, Lagarde bu durumu kara para aklama ve terörizmi finanse etme konusunda bir potansiyel görüyor . Temmuz 2017’de kapandığı zaman platformunda, kripto aracılığıyla 1 milyar dolardan fazla alışverişi olan darknet pazarının Alphabay örneğinden söz ediyor.

Global Bir Kripto Para Düzenlemesine İhtiyaç Var

Lagarde, kripto para birimlerinin geleneksel finansal piyasaların istikrarını tehdit edebileceğini ve IMF’nin yardımıyla küresel ölçekte düzenlemelerin geliştirilmesi gerektiğini yazıyor:

“Hiçbir ülke bu sorunu tek başına halledemez […] Kripto varlıkları sınır tanımadığından, bunları düzenleyen çerçeve de küresel olmalıdır.”

Lagarde’nin hedefi, kripto tüketicilerine geleneksel pazarlarda sahip oldukları aynı korumayı vermek ve düzenleyici gayretlerin iyi örnekleri olarak gördükleri birkaç ajansa gönderme yapmak; Fintech inovasyonunu gözlemleyen Finansal İstikrar Kurulu (FSB) ve kara para aklama ve terörizmin finansmanı ile mücadele eden Mali Eylem Görev Gücü (FATF). FATF şu anda yaklaşan G20 zirvesi için kara para aklamada kripto kullanımını önleme yolları hakkında bir rapor hazırlıyor.

Lagarde, IMF’nin de para aklama ve terörizm finansmanı önlemek konusunda son 20 yıldır yaptığı çalışmalar doğrultusunda bu konuyla ilgilendiğini belirtti.

Lagarde kripto düzenlemesinin hem kaçınılmaz hem de gerekli olduğuna inandığını söyledi. Bununla birlikte kripto para birimlerinin para değeri zayıf ülkelerde oynayabileceği potansiyel rolden de olumlu bir şekilde söz ediyor.

 

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun