5/5 (2)

IMF kripto paralara kucak açmak konusunda yeşil ışık yaktı.  IMF Genel Müdürü Christine Lagarde’in son açıklamaları ile bu durum netlik kazanmış görünüyor. IMF patronunun Dünya çapında merkez bankalarına dijital paraları gündeme almaları önerisinde bulunduğu gelen bilgiler arasında.

IMF Patronunun Demeci

IMF patronu, bir devletin parayı, kripto ekonominin içine enjekte etme rolünün gözden kaçırılmaması gerektiğini belirtti. Sonuç olarak Devletler dijital ekonomiye para sağlamada rol oynayabilir.

Lagarde açıklamalarını bunu yapmanın getireceği yararları söyleyerek destekledi. Singapur’da verdiği demeçte Lagarde;

“Faydası gayet açık. Ödemeniz çabuk, güvenli, ucuz ve kısmen de yarı anonim olacak. Ve merkez bankaları ödeme için sağlam bir zemin olarak duracak.”

Sözlerine, müşterilerin korunması, gizlilik ve finansal içerme gibi yararları anlatarak devam eden Lagarde, müşterilerin korunması konusunda ise ; “Fiziksel para, finansal enstitülerin bir güç göstergesiydi. O olmadan, özel ödeme sağlamada şirketler alanı domine ederdi. Böyle bir sistem tekele doğru meyillidir ve ekonomiyi tek bir sütuna bağlı kılar. Dijital paralar bir alternatif ve destek sunarak bu sorunları ortadan kaldırabilir. Bu nedenle evrensel bir kripto paranın olması gerekir” dedi.

Kripto paralar bir tehdit değildir

IMF patronu ayrıca kriptopara dostu olmanın faydalarını yaşayan ülkelerden de örnekler verdi. Son olarak, kripto paraları finansal istikrara karşı bir tehdit olarak görmediğini belirtti ve endüstride düzenlemelerin önemini vurguladı.

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun