4.76/5 (17)

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, kripto para birliğinin küresel faydalarını anlattıktan sonra, kripto paralara beklenmedik bir destek verdi. Lagarde, kripto paralar ile yatırım ve tasarruf yapma şeklinin kökünden değişebileceğini söyledi.

Ms Lagarde bir blog yayınında, Bitcoin gibi kripto para birimlerinin hızlı ve ucuz işlemlere olanak sağlayabileceğini, altında yatan Blockchain teknolojisinin finansal piyasaları daha güvenli hale getirebileceğini yazdı.

Dünyanın en değerli kripto para birimi Bitcoin’in fiyatı, Lagarde’nin yorumları yayınlandıktan sonra 8.000$’ın üzerine çıktı ancak artışın bu haberlerle doğrudan ilişkili olup olmadığı belirsiz.

Lagarde, blog yazısında “Dot-com çağından ortaya çıkan birkaç teknolojinin hayatımızı dönüştürdüğü gibi hayatta kalan kripto varlıklar da faturalarımızda sağlayacağı tasarruf, yatırımlarımız ve ödemelerimiz üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir” dedi .

Lagarde, “Kripto aktiflerin finansal aktiviteyi anlamlı ve kalıcı bir şekilde dönüştürebilmesinden önce, tüketicilerin ve yetkililerin güvenini ve desteğini kazanmaları gerekiyor” diye yazdı.

Lagarde’nin Endişeleri de Var

Geçen ay, Bayan Lagarde, kripto paralarla ilgili endişelerini ” Kripto dünyasının karanlık tarafı” başlıklı ayrı bir blog yazısında dile getirdi .

Yazıda, teknolojinin ademi merkeziyetçi ve yarı-anonim niteliği nedeniyle “vaat ile birlikte gelen tehlike”sini açıkladı. “Önemli bir başlangıç ​​adımı, küresel düzenleyici topluluk içinde kripto varlıkların oynaması gereken rol konusunda bir fikir birliğine varmak olacaktır. Kripto varlıkları sınır tanımadığından, uluslararası işbirliği şarttır. ”

Bayan Lagarde’ın son yorumları, kripto para piyasaları için çalkantılı bir dönemden sonra geldi. Açıklamadan sonra, Bitcoin fiyatlarının, Nisan ayının ortasında bir düşüşün ardından bir saatten daha az bir sürede 1000 $ ‘dan fazla yükseldiği görüldü .

Bitcoin fiyatı, bir milyar dolardan fazla işlem hacmi ile bir saat içinde görülmemiş kazanımlar yaşadı.

-REUTERS / Benoit Tessier / Kompozit

Bitcoin fiyatının yükselmesi Şeriat Yasası kapsamında dijital varlığı helal ilan eden bir İslam alimi gibi kripto-para birimi piyasasında olumlu varsayılabilecek haberlerle desteklenmiş olabilir.

Bayan Lagarde’nin yorumları muhtemelen bu olumlu duyguya katkıda bulunarak piyasaları tetiklemiş olabilir.

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun