4.6/5 (5)

 

Londra’da bulunan Ramazan Mescidi (Masjid Ramadan) ve diğer adıyla Shacklewell Lane Camii, mübarek Ramazan ayı boyunca camiye yapılacak sadaka ve zekatların kabulü için yenilikçi bir yaklaşım sergilemeye karar verdi ve kripto para ile bağış topluyor. Bu cami Londra’daki müslümanlara hizmet vermek amacıyla, Türk İslam Vakfı tarafından açılmış ve İngiltere’nin ilk Türk camisi olma özelliğini de taşıyor.

Her yıl binlerce müslümanın ibadet ettiği caminin yetkilileri aynı zamanda cami cemaatinden olan teknoloji uzmanı kişilerle görüşerek sadaka ve zekat bağışlarını kripto para birimi olarak kabul edebileceklerini belirtiler.

Zekatlar Kripto Para İle Toplanacak

Cami baş danışmanı Zayd al Khair ve cami imamı Erkin Güney, süreçle ilgilenecek olan teknoloji şirketi Combo Innovations’ın kurucusu Gurmit Singh ile bir görüşme gerçekleştirdiler. Singh Güney’e, zekatın zorunlu olduğunu ve çoğu Müslümanın kripto para birimlerini kullandığından dolayı camilerin kripto para birimlerini kabul etme imkanından faydalanabileceğini belirtti.

İmam Güney daha sonra, İngiltere’de içlerinden bir tanesi de Müslüman olan ve kripto para kabul eden birkaç yardım kuruluşu buldu.

Güney: “Yurtdışında bu konu ile ilgilenen birkaç tane cami var ve bunlar da kripto para birimini kabul edeceklerini açıkladı. İngiltere’de bunu yapabilecek ilk kurum biz olacakmışız gibi görünüyor.” dedi.

Bankalardan Neden Toplamıyoruz?

Yerel bankalar, faizle iş yaptıkları için camiler bankalar üzerinden yardım toplamayı pek uygun bulmuyor. Ancak yıllarca kripto para birimi sektöründe yer alan Gurmit Singh, ücretsiz bir danışman olarak bu girişime öncü oldu. Bitcoin ve diğer kriptoların şu anda İslam alimleri arasında tartışma konusu olduğu da bilenen gerçekler arasında. Bir görüşe göre yüksek faiz oranlarında borç verme haram olduğu gibi, toplum tarafından geniş çapta kabul edilmedikçe, metalarla desteklenmeyen para birimleri de haram kabul ediliyor.

Singh:

“1992’de kara çarşamba ekonomik krizi oldu, yine 1987’de kara pazartesi oldu ve tüm bunların babası olarak da bilinen 1929 Wall Street çöküşü de yaşandı. Mortgage krizi bizi 2007-08 döneminde vurdu. Tüm bunlar batı tarzı bankacılık sisteminin aslında ne kadar savunmasız ve yeri geldiğinde yıkılabilir bir şey olduğunu insanlara gösteriyor aslında.

Mali açıdan bakıldığında, İslami değerleri taşıyan Blockchain tabanlı etkin bir ekonominin etik yönleri onun 21. Yüzyılda yer almasını sağlayabilir. Bu teknoloji, küresel çapta ekonomik ilişkilere olanak sağlayabilir, şu anda geleneksel finansmana sınırlı erişime sahip insanlara sadece bir cep telefonu ile ulaşılabilir. Aynı zamanda bu modelin gayrimüslimlere de hitap edeceğine inanıyoruz.”

Caminin fıkıh danışmanları yaptıkları araştırma neticesinde, kripto paranın bağış olarak kabul edilebileceği sonucuna vardı ve cami kendi web sitesine, zekat ve sadaka kabul etmek için Bitcoin ve Ethereum adreslerini ekledi.

Yardımlar İhtiyaç Sahiplerine

Cami imamı Güney: “Zekat ve sadakalar yerel halkımızdaki fakirlere ve ihtiyaç sahiplerine yardım etmek için kullanılacaktır. Ayrıca camide ihtiyaç duyulan tadilatlara yardımcı olmak için gelen bağışın bir kısmını bir kenara koyacağız. İnşallah kripto para kampanyası başarılı olur ve yeteri kadar bağışlar alırız. Eğer işe yarıyorsa, eminim ki sadece İngiltere’de değil, dünya çapında birçok başka cami ve İslami yardım kuruluşu da aynısını yapmaya başlayacaktır.”

Cami baş danışmanı, tarih ve din bilimleri alanında yüksek lisans yapmış, doktora öğrencisi Zayd al Khair:

“Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin artan kullanımı ile İslam alimleri arasında caiziyet konusunda tartışmalarda bir artış oldu. Başlangıçta, yönetmelik eksikliği ve değerleriyle menşei etrafındaki spekülasyonlar nedeniyle birçok olumsuz görüş dile getirilmiştir.

Ancak, pek çok bilim adamı, bu dijital para birimlerinin, temel İslami ilkelerini ihlal edip etmedikleri konusunda net bir görüş oluşturmak için çok yeni olduğuna inanan tarafsız bir duruş benimsemiştir. Daha yakın zamanlarda, birkaç bilim adamı da kripto para kullanımının savunuculuğunu yapmaya başladı.” dedi.

 

 

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun