4.26/5 (31)

İsviçre Federal Hükumeti, Blockchain teknolojisi ile desteklenen bir devlet kripto para olması planlanan “e-frank” ın piyasada yer alması, riskleri ve fırsatları konusunda bir çalışma yapılması çağrısında bulundu.

İsviçre Federal Hükümeti tarafından kripto para birimi olasılığına ilişkin resmi bir hükümet araştırması yapılması çağrısı üzerine, 32 yıllık İsviçre’li bir hukukçu olan Cédric Wermuth çalışma için ilk adımı attı.

Diğer Devletler de Hükümet Destekli Kripto Para Arayışında

Sosyal Demokrat Parti’nin Başkan Yardımcısı olan siyasetçiye yapılan resmi teklifteki çalışmaların benzerleri bazı başka ülkelerde de başlamış bulunuyor. Çin, Singapur, Kanada, İsrail ve İngiltere gibi diğer birçok ülkenin merkez bankası tarafından desteklenen bir devlet kripto parası oluşturulması çalışmasının aktif olarak araştırıldığı ve tartışıldığı biliniyor.

Çiçeği burnunda olan politikacının araştırmayı desteklemesine katkı olarak İsviçre Federal Meclisi, Reuters tarafından bildirilen ifadelerde şunları söyledi :

“Federal Konsey, e-Frank’ın kullanımıyla birlikte oluşabilecek hem yasal hem de parasal olan başlıca sorunların farkındadır. e-Frank’ın risk ve fırsatlarını incelemek ve e-Frankı’nın hukuki, ekonomik ve mali yönlerini açıklığa kavuşturmak için teklifin kabul edilmesini arzu ediyoruz.”

Çalışma talebini desteklemek isteyip istemediğine karar vermek, İsviçre Parlamentosu’nun Ulusal Konseyi’nin alt komisyonuna kalmış durumda. Görev onaylanırsa, hükümetin desteklediği çalışmayı araştırmak ve sonuç olarak kripto para birimini üretmek için İsviçre Maliye Bakanlığı görevi üstlenecek.

İsviçre Kripto Para Devleti Olma Yolunda

Çalışma, kripto para birimleri için en sağlam yasa düzenlemelerin ve ICO’ların  yaygın olarak görüldüğü bir ülke olan İsviçre’de kayda değer bir gelişme olarak kabul ediliyor. Şubat ayının başlarında, İsviçre’nin mali gözlemci ve düzenleyicisi olan Finansal Piyasalar Denetleme Kurumu (FINMA), işletmecilerin ülke içindeki ICO’ları üstlenme yönergelerini yayınlamıştı .

Ocak ayında, İsviçre Ekonomi Bakanı Johann Schneider-Ammann İsviçre’yi “kripto para devleti” haline getirmek için çağrı yaptı ve “Crypto Vadisi” olarak bilinen bir İsviçre kasabası olan Zug kentinde olduğu gibi, kozmik inisiyatifler aracılığıyla alınan proaktif öncülüğü inşa etmeye davet etti.

 

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun