4.68/5 (19)

Bitcoin Balon Değil, Balonu Patlatacak İğnedir

Bitcoin Vakfı’nın kurucu ortağı ve VISA’da yönetici olan Jon Matonis, büyük bankaların ve Goldman Sachs gibi finansal kurumlarının kripto para piyasasına girişinin, Bitcoin likiditesinde ve nihayetinde Bitcoin fiyatında artışa yol açacağını belirtti.

“Bence yeni likidite getirdiği için sektörün içine girmeleri harika. Vadeli piyasalar, opsiyon pazarları geliştirecekler, hatta Bitcoin civarında faiz oranlı piyasaları görmeye başlayacağınızı düşünüyorum. Biz Libor (London Interbank Offered Rate) hakkında şeyler duymaya alışığız, Bitcoin faiz oranları endeksinin de Bibor olduğuna alışın” 

Bankalar Ne Zaman Girecek?

Kripto para piyasası, hem yukarı hem de aşağı yönde aşırı derecede kırılgan. Piyasadaki aşırı oynaklığın arkasındaki temel nedenlerden biri, likidite eksikliğidir. Bitcoin ve diğer ana kripto para birimlerinin günlük işlem hacmi, Ocak ayında, Bitcoin fiyatının yanı sıra önemli bir düzeltmenin gerçekleşmesinden bu yana ciddi şekilde geriledi.

Günlük Bitcoin hacminde önemli düşüş, vadeli işlem piyasasındaki balinaların ve kurumsal yatırımcıların piyasayı manipüle etmesine izin verdi. Bu durum, piyasanın son birkaç aydaki fiyat hareketlerinin nedenlerinden biridir.

Son zamanlarda, Chicago Board Options Exchange (CBOE), ABD Menkul Kıymetler Borsası Komisyonu’na (SEC), Nasdaq ve New York Borsası (NYSE) gibi ABD borsalarında Bitcoin borsa yatırım fonlarına (ETF) izin vermeyi teklif etti. Goldman Sachs gibi büyük finans kurumlarının girişi, daha fazla kurumsal ve perakende tüccarlarının kripto para birimi alanına girmesine yol açacaktır.

Şu an itibariyle, ABD’deki kurumsal yatırımcıların talebi nispeten yüksek, ancak kamusal finans sektöründen kripto para piyasasına gelen gerçek sermaye neredeyse yok denecek kadar az. Bununla birlikte, Japonya’da kurumsal yatırımcılar, özellikle perakende tüccarlarına hitap eden ticaret platformları aracılığıyla kripto paralara büyük miktarda para yatırıyorlar.

Matonis ayrıca Bitcoin’i bir balon gibi tanımlayan şüphecilere, Bitcoinin bir balon değil, küresel finansal balonu patlatacak bir iğne olduğunu vurguladı. Hisse senedi piyasaları ve tahvil piyasalarının orta vadede kaçınılmaz olarak patlayacak trilyonlarca dolarlık kabarcıklar olduğunu belirtti.

Bitcoin Balonu Patlatacak İğnedir

Matonis,  “Bitcoin’in bir balon olduğunu söyleyenlere, Bitcoin balonu patlatacak olan iğnedir diyebilirim. Bu kabarcık, çılgın tahvil piyasaları ve merkez bankaları tarafından işlenen sahte sermaye piyasalarıdır. Bunlar kabarcıklar.” diye ekledi

Büyük finans kurumlarının pazara girmeye hazır olduğu belli değil. Kritik olarak, kripto para birimi piyasasının son birkaç aydaki imajı, özellikle Güney Kore gibi bölgelerde ana akım medya tarafından bir kumar ekosistemi olarak tasvir edilmişti. Piyasa düzeldiğinde ve Bitcoin gibi kripto para birimleri tüm zamanların en yüksek seviyesine geri döndüğünde, bankalar piyasaya yönelik artan talebi karşılamaya hazırlanacaklardır.

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun