4.2/5 (10)

Kazakistan Cumhurbaşkanı, BM Gözetiminde Kripto Para Düzenlemesi İstiyor. Nazarbayev, kripto paranın kullanımına ilişkin ortak kurallar hazırlamak için küresel toplumu birlikte çalışmaya çağırdı. Nazarbayev, dünyadaki mevcut ve farklı düzenleyici kuralların kafa karışıklığına ve verimsizliğe yol açtığını söyledi.

TengriNews haber ajansı tarafından bildirildiğine göre Nazarbayev, 17 Mayıs’taki 2018 Küresel Zorluklar Zirvesinde yaptığı açıklamada, “Ortak kurallar geliştirmeye başlamak gerekiyor. Çoğu ülke, kripto para birimini mevcut finansal sistem konfigürasyonuna uyarlama olasılığını aktif olarak araştırıyor.” dedi ve devam etti:

“Aynı zamanda, devletlerin bu konuda tamamen farklı eylemlerini görüyoruz. Ve bu farklı eylemler verimsizliğe yol açacaktır.”

BM Gözetimi İstiyor

Kazak Cumhurbaşkanı, pazar büyüdükçe kripto düzenlemeleri konusunda küresel bir fikir birliğine varılmasının önemli olduğunu söyledi. Nazarbayev, Birleşmiş Milletler’in sektörle ilgili kuralları oluşturma çabalarına öncülük etmesi gerektiğini düşündüğünü söyledi.

Nazarbayev, “Bu inisiyatifin Birleşmiş Milletler platformunda uygulanmasını öneriyorum. Devletler arasında diyalog için yeni etkili mekanizmalar oluşturmaya ihtiyaç var.” dedi.

Nazarbayev, dünyanın en zengin sanayileşmiş ülkelerinden oluşan G7 ve G20 forumlarının küresel toplumun çıkarlarını yeterince temsil etmediğine inandığını söyledi. (Bir not olarak; Kazakistan’ın, G7 veya G20 üyeliği bulunmuyor.)

Kazak Ulusal Bankası Kripto Parayı Yasaklamak İstiyor

Kazakistan Cumhurbaşkanının sanal para birimlerine ilişkin olumlu görüşleri, kripto para kullanımı ve madenciliğin yasaklanmasını düşünen Kazakistan Ulusal Bankası ile  çatışıyor.

Kazakistan Ulusal Bankası Başkanı Daniyar Akishev, “Ulusal para birimi ie dijital para alışverişini yasaklamak istiyoruz, borsaların bu alandaki faaliyetlerini ve her türlü madenciliği yasaklamak istiyoruz.” Dedi.

Akishev, ülkenin vatandaşlarını dolandırıcılık ve sahtekarlıktan korumak için yasak gerektiğine inandığını söyledi. “Dijital para birimleri kara para aklama ve vergi kaçakçılığı için ideal bir araçtır” dedi.

Putin
Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin. (Shutterstock)

Ancak görünüşe göre, Kazakistan’ın kripto para birimini yasaklama ihtimali çok düşük, çünkü Kazakistan’ın da üyesi olduğu Avrasya Ekonomik Birliği’nin beş üye ülkesi, kripto para ve Blockchainin ekonomilerini desteklemek için nasıl kullanılacağını tartışmak üzere birkaç hafta önce bir araya geldi.

Avrasya Ekonomik Birliği (EAEU), Ermenistan, Beyaz Rusya, Kazakistan, Kırgızistan ve Rusya’dan oluşan Sovyet sonrası bir ekonomik blok.

EAEU ile makroekonomik politika yöneticisi Tota Kaliaskarova, Avrasya ekonomisi üzerinde dramatik bir etkisi olabileceği için kripto paranın tartışılmasının önemli olduğunu söyledi.

Kaliaskarova, “Bu yeni bir olgudur. Kripto para birimlerinin ortaya çıkışı ve kullanımı, ülkemizdeki parasal koşulları ve tüm EAES’in makroekonomik istikrarını etkileyecektir.” dedi.

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun