4.71/5 (14)

Bu yazıyı okumadan kısa yoldan zengin olma hayali kurmayın!

Kısa yoldan zengin olmak, 1 koyup hemen 5 almak birçok kişinin hayallerini süslüyor olsa gerek. Bu bir noktaya kadar anlaşılabilir bir şey. İçinde bulunduğumuz zor koşullar insanları türlü arayışlar içine sokmakta. Ekonomik koşulların zaten zor olduğu zamanlardayız. Bir de üstüne Covid-19 ile gelen Pandemi yeni normalleri hayatı biraz daha çetrefilli hale getirdi. Japon yaşama sanatı “İkigai” yani sabah kalkmak için sebebiniz olmalı der. Fakat bu günümüzün hızla akıp giden hayat koşullarında sabah kalkma mecburiyetine dönen sebepler halini almıştır.

Sabah hava ağarmadan yola düşüp akşam karanlıkta eve gelen insanlar çok fazla. Yine de performans fiyat endeksi yaparsak atılan taşın ürkütülen kurbağaya değmediği zamanlar oluyor. Hal böyle olunca insanlar kazandıklarını, dişlerinden tırnaklarından arttırıp biriktirmek istiyor. Geleceğe umutla bakabilmek adına. Bu çok insani bir tavırdır.

Kısa yoldan zengin olmak

Kısa Yoldan Zengin Olmak Mümkün mü?

Konu kripto paralar olunca bu hikayeleri birçok kez duymuş olabilirsiniz. Bazen şans faktörü etkili olur. Bazen duyduğunuz şey gerçek değil, şehir efsanesidir. Ama kesin olan şudur: 1 gecede zengin olmak niyetiyle 1 gecede her şeyi kaybedebilirsiniz. Dikkate almanız gereken önemli hususlar var.

Toplum olarak tez canlılığımız meşhurdur. Bir şeyin olmasını beklemek bize pek uygun değildir. Hemen olsun, hemen kazanayım ve hiç kaybetmeyeyim.  Akşam Ethereum alayım, sabah kalktığımda 100x yapsın. Tabi ki bu bir ütopyadır. Hayatın akışında her zaman engebeler karşımıza çıkacaktır. Peki ne yapmalıyız?

Acele Etmeyin

İlk olarak hızlı hareket etmemeliyiz. Ee o zaman 10x altcoin fırsatlarını, %700 yapan ICOları kaçırmaz mıyız? Hayır. Eğer planlı bir şekilde hareket ederseniz gelecek fırsatlardan önceden haberdar olup ona uygun bir yol haritası çıkarmanız mümkün.

Kendinize Yatırım Yapın

Kendinize yatırım yapın. Özellikle blockchain teknoloji tüm sınırları yerle bir etmişken Dünya’ya açılmanız için size gerekli donanımlara sahip olun. Bunun en başında İngilizce öğrenmek geliyor. Burada ki kasıt blockchain ekosistemindeki terimleri ve jargonu öğrenmeniz. Yoksa “did” dedi past tense değil kastımız.

Okuyun

Okuyun, okuyun ve okuyun. Bazı insanlar kitabı okumaktansa filmi çıksa da izlesem düşüncesinde olur. Halbuki kitabın filme aktarımında nelerin kırpıldığını bilse hayıflanır. O yüzden “Her sorunun cevabına uygun bir Youtube videosu vardır” prensibinden biraz uzaklaşmak gerekir. Elbette önemli fenomenlerin videoları izleyin ve notlar alın. Ama bu armut piş ağzıma düş kıvamına gelirse yatırımlarınızın da kül olması imkân dâhilindedir.  Biraz araştırıp, okumaktan çekinmeyin.

Kararı Veren Siz Olun

Yatırımlarınız için nihai kararları sizin elinizde olsun. Birisi al dedi diye almak sat dedi diye satmak size faydadan çok zarar getirir. Sorumluluk alın.

Kolay yoldan köşeyi dönme hayallerinin genellikle hüsranla sonuçlandığını ülkemizde defalarca deneyimlenmiştir.  Evet, bazen bu kadar çok insan aynı anda yanılıyor. İnanmadığınız ve içeriğine emin olmadığınız projelere, ICOlara sırf birileri önerdi diye bulaşmayın.

Sakin Kalın

Sakin kalın.  Blockchain teknolojisi henüz çok genç ve sürekli yenilikler, düzeltmeler geliyor. Bu sebeple açıklardan yararlanıp “vurgunlar” yapmak isteyen kötü niyetli insanlar etrafta kol geziyor. Yapacağınız bir yatırımı gerekirse bir uzman tavsiyesi alarak yapın ama “aman fırsat kaçmasın” diyerek balıklama atlamayın. Bağırsaklarınızın sesini dinleyin.  İçinizde bir şeylerin yanlış olduğu hissiyatı varsa biraz bekleyin ve sakin kalın.

Son Söz

Son olarak ise çok okuyup öğrenmeden kaldıraçlı işlemlere bulaşmayın. Bir gecede kısa yoldan zengin olma hayalleriniz 10 sene “zoraki sabah kalkma sebebinize” dönüşmesin.

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun