4.67/5 (24)

Koç ve Sabancı Kripto Para Ortaklığı Yapacak. Ülkemizin en tanınmış ve en büyük holdinglerinden ikisi olan Koç Holding ve Sabancı Holdingin, birleşip ortak bir şirket kurarak kripto para üretimi ile kripto para piyasasında yer alacağı iddia edildi. 

İddianın başka bir ayrıntısına göre projeye TCcoin ismi verildi. Holdingler konu ile ilgili kamusal düzenlemenin hazırlanmasının ardından çalışmalarını hızlandıracak. Proje gerçekleşirse Türkiye’de sektörün lokomotifi olacağından dolayı, ülkemizde kripto paraya karşı güvenin artması ve sektörün sağlıklı bir şekilde gelişmesi öngörülüyor.
 

İşlemler İçin Yeni Bir Şirket Kurulacak  

Sabah’a açıklamalarda bulunan daha önce çeşitli teknoloji projelerinde başarıyla rol almış projenin sahibi olan Tcc Teknolojileri A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı Alphan Manas, dijital paranın güvenilir olduğunu göstermek için büyük holdinglere teklif götürdüklerini, onlardan da olumlu yanıt aldıklarını açıkladı. Holdinglerle ortak bir şirket kurmak için çalışmaların başladığını belirten Manas, “Bu projeyi başlattığımızda dünyada ilk kez arkasında büyük holdinglerin olduğu sanal parayı kullanıma sunmuş olacağız” dedi. Holdinglerin bu alanda kamu regülasyonunun henüz olmaması nedeniyle temkinli davrandığını belirten Manas, “Ben yıllardır bu alanda çalışmalar yapıyorum. Türkiye Fütüristler Derneği’nin kurucu başkanıyım. Yani bu alanda tek başıma dijital para arzı (ICO) yapabilirdim. Ancak büyük kurumlarla piyasaya girerek regülasyonun yapılmasını da hızlandırmayı amaçlıyoruz” dedi. 

Kripto Para Birçok Alanda Kullanılacak 

Yeni piyasaya sürülecek TCcoin’i ortak olacak holdinglerin kendi ürettikleri ürün satışında da kullanması bekleniyor. Koç Holding’in benzin istasyonlarından ev aletlerine hatta arabaya kadar ürettiği birçok ürünü dijital parayla satabileceği belirtiliyor. Sabah’tan İbrahim Acar’ın haberine göre; aynı şekilde Sabancı Holding’in de tüketicilere ürün satışını bu yolla yapabileceği ifade ediliyor. Alphan Manas, “Projedeki şirketlerle ortaklık yapmamızın amacı kamu otoritesinin bu alanda regülasyonu çıkarmasına zemin hazırlamak. Bugün Türkiye’de ICO yapılabiliyor. Yasal kısıtlama yok. Ama biz yine de büyük gruplarla beraber bunu yapmak istiyoruz. Birlikte hareket edilirse bu olur” dedi. 

Dev Şirketler Güven Verecek 

Manas, Türkiye’nin özel radyo süreci yaşadığını, düzenleme olmadan çıkan yayın kuruluşlarının daha sonra yasalarla yoluna devam ettiğini belirterek, “Dijital para da dünyada böyle yürüyor. Holdinglerle projeyi yaptığımızda, yatırımcının güveni sağlanacak” dedi. Arkasında üretim gücü olmayan dijital paraların saadet zinciri gibi algılandığını belirten Manas, “Biz bunu kıracağız” dedi. 

 

Paranın Şakası Bile Kazanç Getirdi 

Bilgi Bilişim A.Ş. Başkanı Kadir Çaylı da sanal para piyasasının trilyonlarca dolarlık büyüklüğe ulaştığını belirtti. Kamu regülasyonunun olmamasının sıkıntı yarattığını belirten Çaylı, “Borsalar ve ICO’lar çıkana kadar blockchain ‘özgür ağ’ bitcoin ise ‘sanal para’ olma yolunda ilerliyordu. Ama borsalar ve ICO’lar bu sistemi birdenbire Ponzi sistemine dönüştürdü” dedi. Sistemin ne kadar zayıf olduğunu da ilginç bir örnekle anlattı: “Şaka olarak yazılan kripto para birimlerine bile milyonlarca dolar yatırıldı. Dogecoin, iki arkadaşın aralarında espri yapmak için oluşturdukları sanal para. Şaka olarak yazılan duyuru metnine dahi milyonlarca dolar geldi. Bu para hâlâ işlem görüyor” dedi. 

 

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun