4.71/5 (7)

California San Diego Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, bilim adamları, Kripto Para Madenciliği yapan bireylerin kazançlarının spekülasyon yapanlardan daha iyi olduğunu düşünüyorlar.

Çalışma raporunun baş yazarı Danny Huang, bir kripto para birimi borsada listelendikten sonra kullanan kişilerin, kısa bir süre sonra işlem yapmaya başlayan spekülatörlerden daha yüksek bir gelir potansiyeline sahip olduklarını söyledi.

Huang açıklamasında şöyle dedi:

“Ayrıca, madencilik veya spekülasyon yapıyor olsanız da, altcoin pazarının oldukça kırılgan olduğunu gösterdiğimizi de belirtmek isteriz.”

Madencilik mi Altcoin mi?

Huang ve bilgisayar bilimler ekibi, madenciliğin gelir potansiyelini, Bitcoin ve Litecoin dışındaki en az 18 dijital para için spekülasyona karşı analiz etti .

Araştırmacılar, madencilikten elde edilen gelirin rastgele bir altcoinin spekülasyondan elde edilen kazançlardan daha az risk altında olduğunu buldu.

Ekip bu çalışma için, 18 altcoin ve madencilik işlemlerinin Litecoin ve Bitcoin’e karşı spekülasyonunu karşılaştırmak için gerçek dünya ticaret verilerini ve Blockchain kullandı. Araştırmacılar spekülatör ve madenciler için kazanç potansiyelini belirlemek için fırsat maliyetini kullandı.

Daha kesin bir sonuca varmak için, farklı koşullar altında spekülasyon veya madencilik kullanarak her 1 $ yatırım için günlük dönüşü simüle ettiler. Yedi günlük kontrollü araştırmada, ekip madencilik için ortalama günlük getirinin% 7 ile % 18 arasında olduğunu ve spekülasyonun % -1 ile % 0,5 arasında bir gelir elde ettiğini buldu.

“Altcoinler, piyasaya madencilik veya satın alma yoluyla giren meraklıları etkiledi, ancak riskler ve ödüller, özellikle de piyasa dalgalı olduğunda, önemli bir potansiyel olabilir.”

Kripto madenciliği, Asya donanım satıcılarına gelir sağlıyor

Orijinal kripto para Bitcoin’in katlanarak büyümesiyle gelişen kripto para piyasası, Asya’da bilgisayar donanımlarına yönelik büyük talep oluşturdu.

Dünyanın dört bir yanından gelen kripto madencileri, özelliklerine göre düşük maliyetli madencilik ekipmanlarını satın almak için Hong Kong ve Singapur’a akıyor. Diğer meraklılar ise ana kartlar, grafik işlem üniteleri (GPU’lar), ekran kartları, hafıza kartları ve güç bağdaştırıcıları gibi bilgisayar parçaları satın almaya geliyor.

Tüm bu gelişmelerle birlikte herkes kripto para madenciliğinin büyümesinden memnun değil.

Berkeley Üniversitesi’nin SETI’sinde (Dünya Dışı İstihbarat İçin Arama) bulunan bilim adamları, hayati bilgisayar parçaları için kripto madencileriyle rekabet etmek zorunda olduklarından şikayet ediyorlar ve bunun da dünya dışı yaşam arayışlarını olumsuz etkilediğini ifade ediyorlar.

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun