4.33/5 (266)

Her ne kadar kripto paralar yatırım fırsatları için yeşil ışık yaksa da , herkes gemiye binmiş değil. Piyasanın en değerli parasının –Bitcoin– yaşattığı absürt kırılganlık onu henüz bir risk sınıfına sokmasa da,  meşruluğunun tartışılması bize gelecekte neler getireceği konusunda tartışma ortamları açmakta. Peki yıllar boyunca aldığımız dersleri göz ardı mı etmeliyiz?

Geçmiş yıllarda, lale tohumları vb durumlar yaşanmış olsa da, mevcut olasılıklar, gelecekte de aynı şeyin olacağını söyleyenlere karşı görünüyor.

 

Stefan Ingves, Sveriges Riksbank Müdürü

Kriptopara dalgası bir balonsa ne beklemeliyiz?

Kısaca fiyatlar düşer ve daha kararlı hale gelir. Şu anki volatilite, kripto paraların ana hedeflerinden birine yani finansal servislere ulaşımı kolaylaştırmaya aykırı görünüyor. Blockchain işlem ücretlerinin çok kısa bir sürede on katı (bazen daha fazla) artması durumunda, istikrarlı bir sistem oluşturmak nasıl mümkün olabilir ki?

Kayda değer sayıda kripto para unutulmaya yüz tutacak ve muhtemelen sadece en yaygın ve kararlı olanlar piyasada kalacak. Bitcoin ve Ethereum hayatta kalacak en önemli ikili olacak gibi duruyor çünkü en kötü senaryolarda bile ayakta kalmalarına yetecek ivmeye sahipler. Değişkenlik meselesi ele alındığında, geleneksel bankacılık tamamen kaybolmayacak olsa bile, bu para birimleri finansal geleceğimizin önemli bir parçası olabilir gibi görünüyor.

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun