3.97/5 (32)

Belçika, kriptoparaların vergilendirmesi konusunda önemli bir adım attı.

Kripto yatırımcılar, Belçika’daki vergi otoritelerinin ilgi alanına girdi. Birçok yatırımcı, yabancı para değişimi yapan Belçika vatandaşlarının yer aldığı dosyalarda yer almaya başladı.

Belçika yasalarına göre piyasalarda yatırım yapan herhangi birinin, kazancının %33’ünü vergi olarak ödemesi gerekmektedir. Buna rağmen Bitcoin veya altcoinlerin, kısaca tüm kriptoparaların vergilendirilmesi için yasal bir düzenleme yapılmış değil.

Üç Olay Mercek Altında

Özel Vergi Müfettişliği (ÖVM) son günlerde kripto paralar üzerindeki en az üç yatırımla ilgili çalışmalar yapmaktadır. De Standaard and Het Nieuwsblad ‘da yer alan habere göre son zamanlarda Belçikalı yetkililer, kripto para yatırımcıları ile ilgili daha yakın ilgi gösteriyorlar. Habere göre, ÖVM geçen yıl açıkladığı üzere, bu tür yatırımcıların gelirlerinin %33’ünü “diğer gelirler” kaleminde ödemek zorunda olduğu belirtildi. Brussels Times haberine göre ise bu yeni kanunun uygulanmasında zorluklar var. Çünkü bu ticaretler yabancı borsalarda bulunmakta ve Belçikalı yetkililer bu platforma nüfuz etmenin kolay olmadığını biliyor. Engellere rağmen, ÖVM, bu kontrolleri kolaylaştıracak düzenlemeler yapma niyetinde. ÖVM, yabancı bir vergi yetkilisinden, kripto ticaret yapan bazı Belçika vatandaşları ile ilgili aldıkları bilgi ile soruşturmalara başladı. ÖVM, kripto para işlemleri ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşabilmeyi hedefliyor. Aralıkta kabul edilen kanuna göre vatandaşlar gelirlerinin %33 ünü vergi olarak ödemesi gerekmekte ama bu oran %50 ye kadar çıkabilir.

Yasa Olmadan Vergilendirme

Geçen yılın başlarında medya raporları kripto para düzenlemelerinin sertleştirilmesi gerekliliği üzerineydi. Belçikalı yetkililerde, hükümetin, kripto paralar üzerindeki kontrollerini arttıracak tedbirlerin alınacağını açıkladılar. Adalet Bakanı Koen Geens, artan siber suçlar ve dolandırıcılıklar sebebiyle, daha sert kanunların yürürlüğe konması gerektiğini belirtti. Ayrıca, kripto para piyasalarının da yetkililerle işbirliği içinde olması gerekliliğini vurgulayana Bakan “suç önleme ve düzenlemeleri yeni teknolojiler ile geliştirmeli” dedi. Bakan “her kripto para işleminin düzenlemeye tabi tutulması gerektiğini” söyledi. Bakan, kripto para yatırımına başlayan Belçika vatandaşlarının sayısının her geçen gün arttığını belirtiyor ve kriptoparaların vergilendirilmesi konusunda vergi yetkililerinden de tam destek almış durumda. Şu an Belçika’da kripto paralar ne yasal ne de yasa dışı ama birçok ülke gibi Belçika da Avrupa Birliği’nden bu konu ile ilgili ortak bir düzenleme bekliyor. Belçika Ulusal Banka Müdürü Jan Smets, aralık ayında verdiği demeçte Bitcoinin bir para olmadığını ama devletin para kararlılığına da bir tehdit unsuru olmadığını belirtmişti.

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun