3.89/5 (97)

Son birkaç yıldır iş dünyasını takip ediyorsanız, biraz sonra bahsedeceğimiz konular sizin için şaşırtıcı olmayacaktır. En parlak trend vagonunu yakalama umudu yeni bir durum değil. Her zaman sonuçları göz ardı ederek kendi yolunu, gelen her yeni fırsatı yakalamak için değiştirmeye istekli olanlar olmuştur. Ve para genelde en cesuru tercih ederken, her heves başarının en net yolu olmayabilir.

Cezbedici durumlar her zaman vardı, fakat şu an olduğu kadar aşikâr değildi. Hızla gelişen dijital bakış açısı sayesinde yeni fikirler adeta göz açıp kapayıncaya kadar eskimiş olabiliyor. Ve her yenilik kendi uzmanlık alanını adeta meyve sineklerinin çoğalması gibi endişe verici şekilde ortaya çıkarıyor. Bu durum Facebook reklam döneminde olduğu gibi Bitcoin ütopyasında da geçerli.

Her girişime hak ettiği saygı ve önemi vermeniz elzemdir. Peki başarılı bir işin temelleri nelerdir?

  • Temeller

Dikkatinizi dağıtmayın. Temel değerleri ve hedefinizi başta belirleyin ve onlara odaklanın. En önemli varlığınız kendinizsiniz. Bir konuda ilk olmak muazzam bir avantaj olabilir, ancak bu avantaj siz yeterli sadakate,  içgörüye, zekaya  ve azme sahipseniz işe yarayacaktır.

  • Bilgi

Peşinde koşacağınız konu ve alanlarla ilgili eğitim alın. Risklerin ne olduğu tam anlaşılmadan size umut vaat eden herhangi bir duruma balıklama atlamayın. Alacağınız bir eğitim sizi bir işadamı yapmaz ancak bilginin gücü de göz ardı edilmemeli.  Sizi taşı toprağı altın bir şehir vadetseler bile, körü körüne bir şeyi takip eden girişimcileri iyi durumların beklediği nadir olarak görülmüştür.

  • Bağlantılar

Çok azımız gerçekten yalnızız ve ciddi bir girişimci için izole olmak pek tercih edilecek bir durum değil.. İlişkileriniz hem sizin fırsat networkünüz hem de emniyet ağınızdır. Modalar gelir, geçer ama kurduğunuz iş ilişkileri devam eder. Zor günlerinizde arkanızda birilerine ihtiyacınız olabilir ve bu bir firsattan diğerine atlarken her zaman bulabileceğiniz birşey değildir.

  • Pazarlama

Ne kadar güzel bir iş fikrine sahip olursanız olun, bir pazarlama planınız mutlaka olmalıdır. Bu bir seçenek değil bir zorunluluktur.. Şanslısınız ki, işinizi duyurmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Arama motoru optimizasyonu, sosyal medya, e-posta pazarlaması çok kolay ulaşabileceğiniz yardımcılarınızdır. Mükemmel bir iş fikrine, harika bir tasarıma, süper bir uygulamaya sahip olsanız da bunun bilinmemesi, işinizi herhangi bir krizden çok daha hızlı bir şekilde batırabilir.

Şüphesiz ki her yeni akım bir fırsattır bunu inkar edemeyiz ancak kim olduğunuzu ve ne istediğinizi bilmeniz gerekir. Fırsatları başkalarına bırakmak bazen daha iyi olabilir. Siz daima ilerlemeyi hedefleyin ancak fırsat olarak gördüğünüz herşeyin gerçekten fırsat olup olmadığını iyi araştırın.

.

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun