4.5/5 (10)

Merkez bankaları kripto para kullanabilir mi? ABD’nin ikinci büyük bankası Morgan Stanley’deki araştırmacılar düzenlendikleri yeni bir raporda, merkez bankalarının gelecekte günün birinde mali krizlerin risklerini hızla kontrol altına almak için hükümet destekli kripto paraları kullanacaklarını söyledi.

Merkez bankalarının devlet destekli kripto para birimlerinden oluşacak parasal kaynaklarını daha etkili bir şekilde yönetmek için nasıl kullanabileceklerini inceleyen raporda, bu teknolojinin, merkez bankalarının finansal kurumlar gibi doğrudan para arzıyla ilgili politikalar uygulayarak, negatif faiz oranlarını olumlu seviyelere çekmesini sağlayacak teoriler yer alıyor.

Tüm Merkez Bankalarına Uymayabilir

Strateji uzmanı Sheena Sha tarafından yönetilen bir Morgan Stanley ekibi, Business Inside’a göre, “teorik olarak, % 100 dijital olan bir parasal sistem daha düşük negatif oranlar sağlayabilir. Tabii ki bu durum bazı merkez bankalarına hitap ediyor.” dedi.

Sha ve ekibine göre bu mümkün olabilirdi, çünkü merkez bankası, nakit parayla yapamadıkları dolaşımdaki parasal arz boyunca eşzamanlı olarak harekete geçirme yeteneğine sahip olacaktı.

Rapora göre:

“Serbestçe dolaşan kağıt banknotlar ve nakit para, merkez bankalarının olumsuz mevduat oranlarının zorluklarını sınırlandırıyor. Paranın dijital bir versiyonu teorik olarak herhangi bir ekonomide dolaşımdaki tüm paralarda negatif mevduat oranlarının uygulanmasına izin verebilir. ”

Morgan Stanley araştırmacıları, “Merkez bankaları daha sonra para politikasını uygulayacak, sistemdeki kaldıraç oranını önemli ölçüde azaltacak ve GSYİH büyümesini kesecek” dedi.

Olumsuz Etkisi de Olabilir

Böyle bir sistem, merkez bankası politikalarının uygulanmasının verimliliğini büyük ölçüde artıracaktır; fakat bu sistemdeki nakit artık güvenli bir liman olarak kullanılamayacağından dolayı merkezi olmayan kripto para birimlerinin de büyük sermaye çıkışlarına yol açabileceği düşünülüyor.

Bir bankanın negatif faiz oranını uygulamaya koymaya başladığı söylentileri yayıldığı zaman (İnsanları paranın elde tutulması için bir ücret ödemeye zorlayan politika) insanlar servetlerini korumak için Bitcoin veya diğer merkezi olmayan kripto para birimine yönelebilir. Bu yaklaşım muhtemelen ağırlıklı olarak varlıkların volatilitesine bağlı olacaktır.

 

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun