4.8/5 (5)

NASA tarafından finanse edilen ve ortaklaşa yürütülen bir araştırma projesi, uzay aracı manevrasını otomatikleştirmek ve aynı zamanda uzay enkazını önlemek için Ethereum blockchain’in akıllı sözleşmeler teknolojisinden faydalanmak istiyor.
Derin uzay araştırmaları için potansiyel olarak önemli etkilere sahip olabilecek gelişmelerde, NASA, temelde uzay iletişimi ve navigasyonu geliştirmek ve daha verimli ve daha güvenli hale getirmek için blockchain teknolojisinin kullanımını öngören bir araştırma projesini üzerinde çalışıyor.
‘Esnek Ağ ve Bilgisayar Paradigması’ adlı araştırma projesi, Akron Üniversitesi’nde (UA) elektrik ve bilgisayar mühendisliği yardımcı doçenti Dr. Jin Wei Kocsis tarafından yönetilecek.

Kendini Hasarlardan Koruyacak Bir Uzay Aracı

Üç yıl süreli 330.000 dolarlık hibe alacak olan Kocsis, uzay aracının artık yeryüzündeki bilim insanlarından önemli bilgiler alma ihtiyacı duymayacağı bilişsel bir mimari geliştirmeye çalışacak. Bunun yerine, Ethereum temelli akıllı sözleşmeler, uzay boşluğunda uçuşan ve uzay aracına çarpması durumunda önemli hasarlara yol açabilecek kalıntılarını tespit etmek ve önlemek için uzay aracının “kendi başına düşünmesine” yardımcı olacağını açıkladı.

Bu projede, Ethereum blockchain teknolojisi, derin uzay araştırmaları için merkezi olmayan, güvenli ve bilişsel bir ağ oluşturma ve bilgi işlem altyapısı geliştirmek için kullanılacak.

Kocsis, merkezi olmayan mimarinin, uzay aracının, diğer görevlerin yanı sıra veri toplanmasını otomatikleştirmesine yardımcı olacağını ümit ediyor.  Çevresel tehlikeleri öngörmek için derin uzay sondalarının uçuş yollarının hesaplamaları üzerinde zaman harcayan bilim insanlarının, bu değerli zamanlarını verileri analiz etmek için kullanabileceklerini belirtiyor.

“Çevresel tehditleri tanıyan ve bunlardan kaçınılabilecek, aynı zamanda otomatik olarak bir dizi görevi tamamlayabilecek bir teknoloji geliştirmeyi umuyoruz”

Güvenli ve Merkezi Olmayan İşlemler

NASA’nın Glenn Araştırma Merkezi’ndeki ileri düzey iletişim programı yöneticisi Thomas Kacpura’ya göre, merkezi olmayan teknolojinin uygulanması “yeni nesil uzay ağlarına” öncülük edebilir. NASA yetkilisi, araştırma projesinin “NASA’nın uzay ağı düğümleri arasında güvenli ve merkezi olmayan bir şekilde işlenmesini” sağlayabileceğini, yani bugünün ağlarını da entegre edebilen, ölçeklenebilir ve daha esnek bir ağ oluşturabileceğini belirtti.

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun