4.11/5 (81)

Kriptoparalar, normal para birimlerinin yerini alma planının önündeki en büyük engellerden biriyle karşı karşıya: Kimse kriptoparasını harcamıyor.

Bitcoin ve diğer kripto paralar şimdilik değer saklama / yatırım amacına hizmet ediyor.  Bu varlıkların değerinin henüz zirveye ulaşmadığı ve öngörülebilir gelecekte yükselmeye devam edeceği fikrinden kaçmak da zor. Bu tamamen mantıksız olmasa da, daha konservativ finansal kurumlar, mevcut durumun balon olarak göründüğünü düşünüyorlar. Belki bazıları için geçerli olsa da tüm kriptoparaların balon olma ihtimali oldukça düşük. Tabi ki HODL yapmak veya kârınızı alıp yeni yatırımlar aramak sizin tercihiniz.

Bir diğer büyük sorun ise transaction’ların aşırı maliyetli olması ve yaşanan gecikmeler. Henüz tüm dünya tarafından tercih edilen ve kabul gören global bir çözüm olduğunu söyleyemeyiz.

Yüksek maliyetler  ve komisyonlar da HODLer ve trader’ları zorluyor gibi görünüyor. Ayrıca herhangi bir standart yok ve bir fiyat birlikteliğinden söz etmek son derece zor. Farklı borsalarda %10’lara varan fiyat farklarıyla karşılaşabiliyorsunuz.

Hep kötü haber mi? Elbette hayır, her süreçte olduğu gibi bu süreçte de bir takım sıkıntılar elbette yaşanacak ve çözümler sunulacak. Umut veren birçok çalışmada süreçler basitleştirilmeye ve kriptoların daha fazla alanda kullanımının sağlanmasına çalışılıyor. Bakalım ilerde kriptoparalar, bugünkü paranın yerini tamamen alacak mı yoksa aynı kulvarlarda ilerlemeye devam mı edecekler?

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun