4.49/5 (72)

Özel Anahtar (Private Key) ve Tohum Anahtarlarınızı Güvende Tutmanın En İyi Yolları yazımızdasınız. Kripto paralarını yönetmek ve onları her zaman güvende tutmak aslında basit bir iş. Bir kere temelini anladığınız zaman kripto paralarınızın bankası kendiniz olacaksınız. Bu yazıda, yatırımlarınızı koruma altında tutmanız için size gerekli olacak özel anahtarlarınızı(Private Key) ve tohum anahtarlarınızı nasıl en iyi şekilde güvende tutarsınız, bunun ipuçları verilecektir.

Resmi paralarla uğraşmanın aksine, kripto para dünyasında yapılan işlemlerin geri döndürülemez ve değiştirilemez olması daha fazla dikkatli olmanızı gerektiriyor. Buna ilaveten özel anahtarlarınızı veya tohum anahtarlarınızı kaybetmeniz, yatırımlarınızı sonsuza kadar kaybetmeniz anlamına gelmektedir.

Kripto para dünyasına yeni adım attıysanız bu rehberi çok bilgilendirici bulacaksınız. Özel anahtar nedir, önemi nedir ve nasıl saklamanız gerektiği ile ilgili bilgileri “Özel anahtarlarınızı ve tohum anahtarlarınızı güvende tutmanın en iyi yolları” kılavuzumuzda bulabileceksiniz.

Dünya genelinde 4 milyon Bitcoin’in, özel anahtarların kaybedilmesi sebebiyle geri getirilemez olduğu varsayılmaktadır. İpuçlarına geçmeden önce, özel anahtarlar ve kamuya açık adresler nelerdir bir göz atalım.

Özel anahtar nedir? (Private Key)

Özel anahtarlar basitçe, başka kripto adrese kripto paralarınızı göndermek için kullanılan alfa numerik (hem sayı hem de harften oluşan) bir şifredir. Bu anahtarlar rastgele ve eşsiz bir şekilde oluşturulur. 256 bit uzunluğundaki bu rastgele oluşturulan sayı cüzdanınızı kurar kurmaz elinize geçmelidir.

Özel anahtarların ana rolü geri döndürülemez işlemlerin garanti altına alınmasıdır. Her işlemin birbirine bağlı olduğu matematiksel imzaların yardımı ile bu garanti altına alınır. Bu imzalar benzersizdir çünkü aynı özel anahtarlar tarafından oluşturulurlar.

Bir kripto cüzdan kurarken, sizden kurtarma tohumu (recovery seed) ya da tohum anahtarı, kurtarma anahtarı, tohum sözcük grubu gibi diğer adlarla anılan anahtarı not almanız istenecek. Bu kurtarma tohumları o kadar önemlidir ki hangi cüzdanı kullanırsanız kullanın özel anahtarlarınızı kaybettiğinizde yatırımlarınızı geri getirebilmenizin tek yoludur.

Özel anahtarlarla ilgili hatırlamanız gereken en önemli cümle şudur; Özel anahtarlarınızı kaybeder ya da unutursanız, kripto paralarınızı da unutun!

Kamusal Anahtar Nedir? (Public key)

Özel anahtarlarınız gibi alfanumerik olan kamusal adresleriniz, bir nevi evinizin adresidir. Bu kamuya açıktır ve herkes tarafından bilinebilir. (Ama özel anahtarlar evinizin kapı anahtarıdır ve kimsede olmamalıdır.) Kripto paralarınızın olduğu adres bu adrestir. İstediğiniz kadar kamusal adrese sahip olabilirsiniz.

Aşağıdaki resimde gördüğünüz üzere, bir orijinal bilgi kamusal anahtarınıza gelir ve şifrelenir. Özel anahtarınızı kullanarak bu şifreyi çözer ve orijinal bilgiye ulaşırsınız.

 

Peki özel anahtarlarınızı veya tohum anahtarlarınızı nasıl güvende tutacaksınız?

  1. Hardware bir cüzdan kullanın.
  2. Yapabiliyorsanız ezberleyin.
  3. Kağıt cüzdanlar kullanın.
  4. Birden çok kopya oluşturun.
  5. Vasiyetinizi son depo olarak düşünün.
  6. Özel anahtarlarınızı silinmeyecek bir yere işleyin – kazıyın.
  7. Şifreli bir cihaz kullanın.

Gelin bunlara ayrıntılı göz atalım:

1. Hardware bir cüzdan kullanın

İş kripto paraların güvenlik çözümlerine gelince kimse hardware cüzdanların eline su dökemez. Hemen hemen her koşulda çalışabilmesi için özel güvenlik özellikleri ile donatılan bu cüzdanlar çevrimdışı olarak da çalışırlar. Özellikle büyük miktarda kripto paraya sahipseniz, hardware bir cüzdan edinmeniz kaçınılmazdır. Bu cüzdanlar kuruldukları anda anımsama ifadeleri veya tohum kelimeleri kullanarak hem özel hem kamusal adres oluştururlar.

2. Bunları ezberleyin!

Özellikle de kurtarma anahtarlarınızı herhangi bir varlığınızı kurtarma olasılığınız oluştuğunda kullanabilmeniz için ezberlemeniz yapabileceğiniz en basit yöntemlerden birisi olabilir. Elbette uzun zamanlı düşünüldüğünde en iyi seçenek olmasa da iyi bir hafızaya sahipseniz denenebilir.

3. Kağıt cüzdanlar kullanın

Bilgi depolamada kağıt başlı balına en etkili materyallerden biridir. Elbette kağıt dayanıklılığı en uzun süren materyal değildir ama doğru saklanırsa yüzyıllar boyunca bir zarara uğramadan korunabilir. En iyi özelliği ise bedava olması.

4. Birden fazla kopya oluşturun

Zarar verici gibi görünse de doğru bir şekilde yapıldığı zaman yatırımlarınızın daima güvende kalmasını sağlayabilecek bir yöntemdir. Özel anahtarlarınız veya tohum anahtarlarınızı farklı yerlerde gizli bir şekilde saklamak için çoğaltabilirsiniz.

5. Vasiyetinizi son depo olarak kullanın

Her ne kadar çoğumuz kesinlikler üzerine yaşamayı istesek de yarın ne olacağını bilemeyiz. Beklenmedik bir şekilde hayata veda etseniz bile sevdiklerinize yatırımlarınızı devretmenin bir yolu olabilir. Vasiyetinize özel anahtarlarınızı veya tohum anahtarlarınızı yazın.

6. Özel anahtarlarınızı işleyin

Daha öncede belirttiğimiz gibi, kağıt cüzdanlar sadece saklama koşulları düzgün bir şekilde sağlandığı zaman uzun yıllar boyunca dayanabilir. Ama bir doğal afet sırasında bir kağıt parçası tamamen değersiz bir duruma düşebilir. Bazı kripto uzmanları özel anahtarlarınız veya tohum anahtarlarınızı paslanmaz çeliğe işlemenizi önerirler.

7. Şifreli bir cihaz kullanın

Diğer bir saklama yöntemi şifrelediğiniz bir hard disk veya flash belleğe bu anahtarlarınızı yüklemenizdir. Elbette onu da iyi muhafaza etmeli ve kaybetmemelisiniz.

Diğer yararlı ipuçları

Bu anahtarlarınızın ekran görüntüsünü almayın ve mobil cihazlarla fotoğrafını çekmeyin. Tüm cihazların hacklenebildiğini unutmayın!

Diğer bir öneri ise anahtarlarınızı kesinlikle eposta veya bulut sistemlerinde saklamayın!

Özel anahtar ve tohum anahtarınızı saklamanın en güvenli yolu hardware cüzdanlar gibi dursa da eğer kripto paraları düzenli kullanıyorsanız ufak bir miktarı mobil veya masaüstü cüzdanlarda tutabilirsiniz. (En iyi 10 cüzdan için tıklayın)

Sonuç

Maalesef gerçek paralarda veya değerli varlıklarda olduğu gibi, kripto paraları da her zaman %100 güvende tutabilmek şu an için zor görünüyor. Ama biraz şans, iyi niyet, dikkat ve özenle yatırımlarınızı güvence altına alabilirsiniz. Bu yazıdaki bilgilerle maksimum düzeyde güvenlik önlemlerini öğrenmiş olursunuz. Gerisi sizin uygulamanıza kalmış.

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun