4.62/5 (13)

Rusya Bitcoin ile ilgili kararından var mı geçiyor?

Salı günü St. Petersburg Şehir Mahkemesi, Bitcoin ile ilgili bilgileri yayınlayan internet sitelerini engellemek için karar veren ilk derece mahkemesinin kararını iptal etti. Rusya Today haber ajansı haberi şehir mahkemelerin ortak basın servisinin bilgilerine göre duyurdu.

Bitcoin ve kripto paranın düzenlenmesiyle alakalı Rus hükümet yetkilileri arasında çelişkili söylemler yapılmaya devam ediyor.

Geçen yıl St. Petersburg’daki Oktyabrsky Bölge Mahkemesi, Bitcoin hakkında bilgi veren web sitelerini engellemeye karar vermişti.

Şehir Mahkemesi Kararı Devriyor

Salı günü, şehir mahkemesi temyizden sonra kararını bozdu. Raporda, “dava, mahkemenin başka bir bileşimi tarafından yeni bir değerlendirme için gönderilmiştir” denildi.

Petersburg savcısı, “özellikle rejim maddeleri” hakkındaki yasaların uygulanmasını denetlemek ve Rusya Federasyonu ile belirsiz bir grup birey adına hareket etmek amacıyla karara itiraz etti. Dava ile Roskomnadzor bölge bölümü ilgilendi.

Mahkeme kararında ilk derece mahkemesi, “dijital para”nın serbest dağıtılmasının, uyuşturucu, silah, sahte belgeler ve diğer suç faaliyetlerinin ticaretinde kripto para birimini kullanma ile sonuçlandığını söylemişti. Mahkeme, Bitcoin dahil olmak üzere kripto para birimlerinin gölge ekonomisinin büyümesini desteklediğini ve Rusya Federasyonu’nda yasal olarak kullanılamayacağını söyledi.

Rusya Bitcoin Hakkında Tartışmaya Devam Ediyor

Haziran ayında, Rusya’nın Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Olga Skorobogatova, St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu’nda,  kripto paralarda gelecek gördüğünü ve hatta ülkelerin ulusal dijital para birimlerini kabul etmesinin sadece bir an meselesi olduğunu iddia etti. Merkez bankasının dijital para birimlerini pilot olarak test ettiğini açıkladı.

Geçtiğimiz Nisan ayında konuyla ilgili olarak konuşan Maliye Bakanı Yardımcısı Alexei Moiseev, Rusya’nın 2018’de Bitcoin ve diğer kripto paraları tanıyabildiğini ve düzenleyebildiğini söyledi. Bu durum geçmişte ifade edilen ülkedeki Bitcoin kullanıcılarını hapsetmeyi teklif eden yetkilinin U dönüşü olduğu belirtiliyor.

Sadece birkaç gün sonra, Bank of Russia’nın Fintech Şefi Maxim Grigoriev bu beklentileri bozdu ve Rusya’daki kripto para durumlarının hâlâ tartışılmakta olduğunu ve spekülasyonların erken olduğunu belirtti.

Rusya Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, 1 Haziran’da, Bitcoin’in ülkede bir para birimi olarak görülmeyeceğini fakat bunun bir “dijital varlık” olarak düzenleneceğini söyledi. Kripto paranın Rusya ekonomisine girmesinde büyük faydalar görmekle birlikte dijital para birimleriyle ilgili şüpheleri ve riskleri de gördüklerini belirtti.

Rusya’nın Bitcoin ve dijital para birimlerine yönelik tutumu aktif olarak devam ediyor. Ulmart (Amazon’un bir Rus muadili) geçtiğimiz Şubat ayında Bitcoin ödemelerini kabul etmeye teşebbüs etmiş, ancak ülkenin merkez bankası tarafından durdurulmuştu.

 

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun