4.33/5 (12)

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) resmi belgelerine göre iki Bitcoin Borsa Yatırım Fonu (ETF) önerisini sessiz bir şekilde ele almaya başladı.

23 Mart tarihli SEC belgelerine göre, ajans NYSE Arca’nın fon sağlayıcısı ProShares tarafından önerilen borsada işlem gören fonları (ETF) listelemesine izin verecek bir kural değişikliğinin onaylanıp onaylanmayacağını belirlemek için resmi işlem başlattı.

Bitcoin Borsa Yatırım Fonu Nedir?

İki farklı Bitcoin Borsa Yatırım Fonundan birincisi ProShares Bitcoin ETF, diğeri ise ProShares Short Bitcoin ETF’. Fonların her biri Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerini elinde bulundurarak, perakende yatırımcılara amiral gemisi olan kripto para birimi Bitcoin’e dolaylı olarak yatırım yapabilmelerini sağlayacak.

“Komisyon, önerilen kural değişikliğinin onaylanması veya onaylanmaması gerekip gerekmediğini belirlemek için Kanunun 19 (b) (2) (B) Bölümü uyarınca takibat başlatmaktadır. Bu tür işlemlerin sağlanması, önerilen kural değişikliği ile ortaya konan yasal ve politik konular göz önüne alındığında, şu anda uygun olacaktır.”

ProShares, bu iki fonu Eylül ayında (CBOE ve CME’nin Bitcoin vadeli ürünlerini piyasaya sürmesinden önce) önerdi ve NYSE Arca Aralık ayında bu fonları listelemek için SEC onayı almaya başladı.

Ancak SEC, fon sağlayıcılarının Bitcoin ETF uygulamalarını geri çekmelerini ve daha fazla yatırımcı koruması uygulamaya koyuluncaya kadar bu ürünleri onaylama konusunda isteksiz olduklarını belirten bir beyanda bulundu.

Halkın Yorumuna Bırakılacak

CBOE Başkanı Chris Concannon geçen ay SEC’e bir mektup yazarak, Bitcoin ETF tekliflerini bir ürün sınıfı yerine durum bazında ele almasını istedi. CBOE’nin Bitcoin vadeli işlem süresinin birkaç tur sonra başarılı bir şekle büründüğünü, Bitcoin pazarlarının hızla olgunlaştığını ve kısa bir süre sonra düzenlenen bir ETF’yi garanti edebileceğini belirtti.

SEC yönergelerine göre, önerilen kural değişikliği Federal Sicil’de yayınlanacak ve bundan sonra halkın yorum yapması için 21 gün ve bu yorumlara da değerlendirme göndermek için ek 14 gün süre verilecek.

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun