4.64/5 (14)

Sibirya’daki en büyük cam üretim tesisi kısa bir süre sonra Bitcoin üretmeye başlayabilir. Novosibirsk’deki fabrikanın yönetimi bir madencilik çiftliğine yatırım yapmayı planladığını açıkladı. Projenin ilk aşamasında fazla elektrik ihtiyacı ve boş alanlardan yararlanmak için 11 milyon ruble harcanacak.

Novosibirsk şehri Rusya’nın en büyük cam fabrikalarından (Ekran) birine ev sahipliği yapmakta. Fabrika SSCB’de elektronik üretim tesisi olarak hayata başlamıştı. 90’lı yıllarda cam üretimine geçerek hayatta kaldı.

Bölge hali hazırda burada bulunan yaklaşık 200 girişim, yaklaşık 3 bin kişiye istihdam sağlıyor.  Bununla birlikte, fabrikanın bir bölgesinde hala boş alanlar ve kullanılmamış kaynaklar bulunuyor. Alan yöneticileri bunlardan nasıl yararlanılacağına dair iyi bir fikre sahip.

Madencilik işletmesinde boş bir atölye ve fazla elektrik kapasitesi kullanılacak. Ekran’ın Yönetim Kurulu Başkanı Tass yaptığı açıklamada, ilk yatırımın 11 milyon ruble ( yaklaşık 200.000 $) olduğu bildirdi. Pavel Boboshik, ana fabrika binasının ikinci katında madencilik ekipmanlarını barındıracaklarını açıkladı.

“Orada madencilik ile Bitcoin ve diğer popüler kripto para birimleri için bir çiftlik inşa edeceğiz. Bunun için 11 milyon ruble harcamaya hazırız ”dedi. Proje, Yönetim Kurulu tarafından onaylanırsa madencilik tesisi yıl sonuna kadar faaliyete geçecek.

Bitcoin Madenciliği İçin Neden Sibirya Tercih Ediliyor?

Sibirya, Rusya topraklarının üçte ikisinden fazlasını oluşturuyor. Sibirya çok soğuk bir yer, ama aynı zamanda mineraller ve doğal kaynaklar ile olağanüstü zengin. Bu durum ucuz ve bol enerji demek oluyor.

Örneğin Novosibirsk’deki elektrik fiyatları bazı tüketiciler ve bölgeler için kWh başına 3-4 sent’e kadar düşebiliyor. Şehir, Sibirya’daki diğer birçokları gibi kripto para madencileri için cazip bir yer haline gelmiş. Yerel basında madencilik şirketlerine düşük kira ofisleri ve depolar sunuluyor.

Kripto madenciliği çok fazla enerjiye ihtiyaç duyuyor ve çok fazla ısı üretiyor. Bitcoin işlemlerini gerçekleştirmek için kullanılan güçlü, uygulamaya özgü devreler muazzam miktarda elektrik tüketiyor ve ciddi bir soğutmaya ihtiyaç duyuyor. Soğuk iklim ve ucuz elektrik, madencilik faaliyetlerinin kârlılığını önemli ölçüde artıran iki faktör olma özelliğini taşıyor. Sibirya bu özelliklerden her ikisini de sunuyor.

Geçtiğimiz ay Rusya’nın Enerji Bakan Yardımcısı Vyacheslav Kravchenko, Bakanlığının Sibirya’daki kripto para madenciliğine yönelik olumlu tutumunu dile getirdi ve madencileri burada yatırım yapmaya çağırdı. Madencilik ekipmanları tarafından üretilen ısı, uzun ve soğuk Sibirya kışları boyunca evleri ısıtmak için de kullanılıyor. Maden ekipmanlarının lider üreticisi Bitmain, kısa bir süre önce Irkutsk’ta bir servis merkezi açtı.

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun