4.63/5 (8)

Şili’de hükümete ait bir enerji kuruluşu, enerji sektörü verilerini depolamak için blok zinciri tabanlı bir pilot uygulama başlattı.
5 Nisan’da, Şili’nin Ulusal Enerji Komisyonu (CNE), ülkenin enerji sektörüyle ilgili verilerin şeffaflığını, doğruluğunu ve güvenliğini artırmak amacıyla bir blockchain pilot projesi başlatıldığını duyurdu.
Deneme, CNE çalışanlarının Energía Abierta veya Open Energy adlı mevcut bir enerji veri platformundan veri setleri almalarını içerecek. Yazılımlar aracılığıyla datanın doğruluğu teyit edildikten sonra bu veriler Ethereum blockchain’e yazılacak. Dileyen herkes çeşitli GUI’lerden biri aracılığıyla bu datalara erişebilecekler.
Başka bir deyişle, söz konusu veriler, üretildiklerinde doğrudan blok zincirine yazılmayacak, daha ziyade, veriler bir insan aktörün blok zincirine kaydedilmeden önce kopyaladığı geleneksel bir veri tabanına konacak. Doğrulama yapılacak ve daha sonra Ethereum blokzincirine kaydedilecek.
Elbette bu iş akışı, Açık Enerji sistemi ve doğrulama yazılımının yanı sıra insan hatası gibi güvenlik açıklarının blok zincirinde hatalı bilgilerin kaydedilmesine yol açabileceği riskini de taşımaktadır. Ancak, bu pilot çalışmayı yürütme kararı, blokzincir devleti teknolojisi yolunda Şili’nin azimli olduğunun açık bir ifadesidir.
Lansmanda Enerji Bakanı Susana Jiménez şunları söyledi:

“Enerji Bakanlığımız, [blockchain] teknolojisini kavramsal bir seviyeden somut bir kullanım durumuna getirmekle yakından ilgileniyor; önde gelen uzmanlarımız, önümüzdeki yıllarda günlük hayatımızda yer alacak olan son yılların en yıkıcı teknolojisinin bir parçası olabilmek için  çalışıyorlar”

Başlangıç ​​aşamasında proje ulusal şebeke kapasitesi, ortalama piyasa fiyatları, konut enerjisi üreten tesisler ve blok zincirine kaydedilen diğer konularla ilgili verileri görecek.
 

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun