5/5 (1)

Kripto para ile bağış sınırları ortadan kaldırdı. Venezuela’da şu sıralar insani bir kriz yaşanıyor ve durum gerçekten içler acısı. Vatandaşlar, herhangi bir hükümet desteği gelmediğinden günde bir öğün yemek için ciddi bir mücadele veriyorlar. Uluslararası yardım çabaları durumu kurtarmaya yardımcı olmaya çalışıyor, ancak bu çabalar kovadaki su damlalarına çok benziyor ve maalesef yetersiz kalıyor.

Venezuela, şu günlerde çeşitli ekonomik yaptırımlar yaşıyor ve ülkede devalüasyona uğramış Bolivar (Venezuella resmi para birimi) yerine kripto para Petro kullanma çabaları henüz meyvesini vermiş değil.

EatBCH nedir?

Bu tip problemlerin sonucunda bir grup Venezuellalı, kripto para topluluğundaki yardımseverler arasından bağış talebinde bulundu. Basit bir bağış kampanyası olarak başlayan etkinlik yavaş yavaş popüler oluyor. Grubun ilk eylemi, kendisine PopeJohnXXII adını veren bir Redditor’a bağışçı tarafından yardım için fon kullanması önerildiğinde Tippr katkısı ile tetiklendi. O da, bağışlanan yiyeceklerin fotoğraflarını çekip sosyal medyaya gönderdi.

Eatbch

Bu da şimdi popüler olan @EatBCH grubunun oluşumunun ilk adımı oldu. Teklif, yardımseverlerin yardımlarını dağıtması için gruptaki Bitcoin Cash topluluk üyelerine hitap ediyor. Yoksullar ve harap olmuş Venezuellalılar için bağışları toplamak ve bu durumu tersine çevirmeye yardımcı olmak için asil bir çaba sergiliyor.

Twitter ve Reddit’i kullanarak, ihtiyaç sahiplerinin durumlarını gösteren fotoğrafları bu sosyal medya mecralarına yüklediler ve bağışlanan kripto paralar ile satın alınan yiyecekleri de yine fotoğraflarla takipçiler ile paylaştılar. Geçen haftaya kadar 2.400 dolarlık bağış toplandı. Haftada bir kez Meetup’ın gerçekleşmesiyle yapılan etkinliğin bir aldatmaca olmadığını da açıkça gösterdiler.

Tabii ki bu girişim, adı geçen Orta Amerika ülkesinin şu anda yaşadığı problemlere karşı koymak için çok fazla yardımcı olmayacaktır. Fakat kripto paraların tamamen yeni ve etkileyici bir işlevini, özellikle de kaotik bir dünyada yapabileceği iyiliği resmetmesi açısından kayda değer bir faaliyet. Her Bitcoin Cash bağışı ile, mali ambargoları ihlal etmeden yardıma muhtaç dünya insanlarına katkıda bulunulabileceği görüldü.

Bağışlamak İster Misiniz?

Siz de bir yardım kampanyası yürütüyorsanız veya başlatmayı düşünüyorsanız bu tür bir yöntem kullanabilirsiniz. Hem güvenli hem de global dünyanın her köşesindeki yardımseverden kolay yolla bağış toplayarak.

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun