4.67/5 (9)

Blockchain Tabanlı Akıllı Telefon üretiminde bir adım da Sirin Labs tarafından atıldı. Blockchain odaklı elektronik geliştirici ve işletim sistemi tedarikçisi Sirin Labs, Bloomberg’in 4 Nisan’daki haberine göre Blockchain özellikli akıllı telefon üreticisi olan bir firma ile anlaştı.

Foxconn Teknoloji Grubu’nun bir yan kuruluşu olan FIH Mobile, Finney olarak adlandırılan Blockchain telefonunun geliştirilmesine yardımcı olmayı kabul etti.

sirin-labs-tweet

Foxconn, Tayvan merkezli çok uluslu bir elektronik ürün imalatçısı. Bu alandaki dünyada önde gelen üreticilerden sayılıyor. Bazı büyük müşterileri arasında Apple, Google , Cisco, Huawei ve Amazon bulunuyor.

Akıllı telefon, kullanıcıların dijital paraları güvenli bir şekilde saklamasına ve kullanmasına olanak sağlamak için tasarlanmış. Sirin Lab. CEO’su Moshe Hogeg, mevcut depolama yöntemleri ile dijital para birimlerinin kullanılmasının zor ve belirsizlik taşıdığını belirtti.

“… Mevcut piyasa pazarı bu sorunu asla çözemezdi. Annem akıllı olmasına rağmen şu an Bitcoin kullanabileceğine dair bir şansı görünmüyor.”

Blockchain Tabanlı Akıllı Telefon Ne Getirecek?

Cihaz, farklı tokenleri entegre edecek. Ayrıca, sahiplerinin Overstock.com ve Expedia gibi kripto para dostu web sitelerinde alışveriş yapmalarına ve gerektiğinde özel tokenlerini paraya dönüştürmelerine olanak tanıyacak. Sirin Lab. kullanıcıların karmaşık adresler ve uzun özel anahtarlar gönderebileceğini ve artık bunun yerine iris taraması, parmak izleri veya basit bir şifre ile madeni para ile ilgili hizmetlerde kimliklerini doğrulayabildiğini de söyledi.  Sirin, Finney’in telefonun bir kısmında fiziksel anahtarla etkinleştirilen parayla ilgili tüm hizmetleri ele alacağını söyledi.

blockchain-tabanlı-akıllı-telefon Sirin Labs

Sirin, ilk yatırımda 70 milyon doları izleyen ICO ile Aralık ayında proje için 158 milyon dolar topladı. Ekim ayında Sirin, Türkiye ve Vietnam gibi en aktif kripto topluluklarına sahip yerlere ilk birimlerini sekiz yeni mağaza olarak taşımayı planlıyor. İsviçre merkezli tüketici elektroniği şirketi, teknolojiyi diğer telefon üreticilerine lisanslamayı umuyor, bu sayede fiyatı düşebilir ve cihazı daha kullanılabilir hale getirebileceğini umuyor.

Güvenlik mi Getirecek Tehdit mi?

Güvenlik sağlayıcısı Comae Technologies’in kurucusu Matt Suiche’e göre telefonun mimarisi güvenli görünse de, hırsızların Finney sahiplerini kaçırma ve kripto cüzdanlara zorla erişme riski var. Bir ifadesinde: “Gördüğüm kadarıyla telefon tasarımının görsel açıdan göze çarpacak şekilde tasarlandığı fark ediliyordu. Bu, satış açısından kamuya daha cazip geliyor ama kötü niyetli kişiler için de her zaman hedefleri tanımlamayı kolaylaştırıyor.”

Mart ayındaki haberlerde bildirdiğine göre Huawei, Sirin’in işletim sistemi lisansıyla ilgili olarak Sirin Labs ile görüşmelerde bulundu. Sirin Labs, Telegram kanalında toplantının gerçekleştiğini doğrularken, görüşmeler hakkında ayrıntılı bir açıklama yapılmadı.

 

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun