4.75/5 (4)

Suriyeli Mültecilerin Kimliklerini Ethereum Blockchain’i Koruyacak haberini ilk duyduğumuzda ve konu Suriye’li mülteciler olunca ülkemizde Blockchain teknolojisi adına harika gelişmeler olduğunu düşünmüştük ancak konu Türkiye’de geçmiyor maalesef.
Ancak bu tam da Blockchain öncülerinin bu teknolojiyi tasarladıklarında düşündükleri sosyal etkiye benziyor. Çeşitli sebeplerle ülkelerinden kaçmak zorunda kalan mültecilerin bir kısmı da Ürdün sınırına dayanmıştı. Bazı endüstri ortakları ile beraber BM’in Dünya Gıda Programı (WFP) tarafından hazırlanan ve Building Blocks adı verilen proje ile mültecilerin kimlik bilgilerini sonsuza kadar güvenle ve değiştirilemez bir şekilde saklanabilecek. Ayrıca kendilerine sağlanan yardımları da bu blockchain üzerinden alacak ve kullanacaklar.

Bir Selfie İle Alışveriş

Örneğin kendisine sağlanan yardımı kullanmak için süpermarkete giden bir mültecinin, alışverişini yaptıktan sonra ödeme için sadece bir selfie’ye ihtiyacı var. Kasada kamera ile selfie yapılıyor ve gözlerinin görüntüsü alışverişi yapanın doğru kişi olduğunu doğrulayarak ödemeyi alıyor. Bu sisteme EyePay adı verilmiş. Elbette benzer bir teknolojiyi Amazon’un marketlerinde de görüyoruz ama tek fark orada ödemenizin kredi kartınızdan çekiliyor olması.

Sınırsız Sosyal ve Ekonomik Fayda

Blockchain teknolojisi ve Ethereum ile sağlanan fayda  hem toplumsal hem de ekonomik. Bunun etkisi gelecek nesillerin hayatlarını şekillendirebilir. İnsani bir perspektiften, savaştan zarar gören ülkelerinde her şeyi geride bırakan bu bireylere, hayatlarını yeniden inşa etme şansı veriliyor.
Kriz, bu mültecilere çalışma ya da belki de yatırım yapma konusunda açıkta bıraktı. Kimliksiz müşteriyi tanımak ve kimlik doğrulama yapmak neredeyse imkansız. Ancak program, resmi bir kimliği, ikamet izni, vb. olmayan kişilere dijital bir kimlik sağlar niteliğinde.

Gelecekte Bir Gün Blockchain Heryerde Olacak

Programın arkasındaki mimar Houman Haddad, bu Suriyeli mültecilerin bir gün, satın alma tarihlerinin, kimliklerinin ve “mali hesaplara erişiminin” bir Ethereum blok zincir kimlik sistemi üzerinde kaydedilmesinden oluşan tek bir dijital cüzdandan işlem yapabilmelerini umuyor.

Para Yerine Kriptopara Veriyor

WFP genellikle Ürdün kampındaki Suriyeli mülteciler gibi insanlara yiyecek getirirdi. Fakat bunun yerine, bu bireylere artık kriptopara veriyor. Program, banka transferlerine bağlı problemlerin çoğunu ve maliyetlerde % 98’lik bir azalma ile çok daha kolay uygulanabilir görünüyor. Masrafların azalması ise mültecilere hayatlarını yeniden inşa etmek için daha fazla para bırakıyor.
Bu örnek Blockchain ve Ethereum‘un gelecekte ne kadar kullanışlı olabileceğine dair mikro bir proje. Blockchain’in bir gün hayatımızın her aşamasında yer alacağına ve herşeyi daha güvenli, daha hızlı ve daha az maliyetli hale getireceğine eminiz.
 
 
 

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

2 Yorum

  • Koray
    Posted 20/04/2018 11:38 0Likes

    Hocam başlığı okuyunca ben de öyle sandım ya, siz de hürriyet gibi umut verip haberin sonunu başka yere bağlıyorsunuz. Gerçi hakkınızı yemeyelim en başta tazdınız TRde değil diye.

  • Melda T.
    Posted 20/04/2018 12:47 0Likes

    Zaten blockchain herkesin işleri daha kolay, daha ucuz ve güvenli hale getirmesine yardımcı olması için yaratılmadı mı? Teşekkürler ve muhteşem teknolojik gelişmelere devam edin.

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun