4.71/5 (14)

Swift İran konusunda tarihi bir karar aldı. Geçtiğimiz günlerde, ABD devlet başkanı Donald Trump kendi twitter adresinden, meşhur televizyon dizisi Game of Thrones’a gönderme yaparak “Yaptırımlar geliyor” diye bir twit atmıştı.

Bu yaptırımların ana muhatabı olarak İran görülüyordu. Geçtiğimiz gün tüm Dünya’daki bankaların elektronik fon transferleri standartını sağlayan SWIFT ağı, İran’ın sistemden çıkarıldığını açıkladı. Bu durum karşısında ABD yaptırımlarını atlatmak isteyen İran, devletin resmi kripto parasını devreye sokmak için kolları sıvadı.

Belçikalı bankalar arası servis sağlayıcısı SWIFT, İran’ın sistemden çıkarıldığı ile ilgili bir mesaj yayınladı. Asia Times’ın haberine göre bunun sebebi Amerika’nın aldığı yaptırım kararları.

Bu kapının önüne konma olayı sonrasında İran’ın ihracat ve ithalat ödemeleri için yeni bir kapı bulması zorlaşacak. Sistemden çıkarma kararı, eyleme geçilmeden günler öncesinden kamuoyuna duyurulmuştu. Amerika Hazine Bakanı Steven Mnuchin, bu kararı “uluslararası finansal sistemin bütünlüğünü korumak adına atılmış doğru bir adım” olarak değerlendirdi.

Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise yaptırımların delinmesine sebep verenlerin ağır cezalara çarptırılacağını belirtti. Her ne kadar şirket AB Ortak Kapsamlı Eylem Planına dahil olsa da, Amerika baskısı altında ezilmiş görünüyor. Tabi diğer taraftan SWIFT de, AB’den olası cezalarla karşı karşıya kalabilir.

İran devlet destekli kripto para yayınlıyor

Sistemden çıkarılmaları sebebiyle İran bankaları ülke sınırları içinde sıkışıp kalmış gibi duruyor. Bu koşullarda ülke, dijital paralara bel bağlamış gibi görünüyor. Venezuela örneğinde olduğu gibi, İran da devlet destekli bir sanal para yayınlamayı planlıyor.

Gelen raporlara göre Bilişim Hizmetleri Şirketi (BHT) gelen istek üzerine sanal paranın tasarım ve gelişimini bitirdi. Henüz deneme aşamasında olan ve bir isim verilmemiş olan dijital para, İran riali destekli olacak ve Merkez Bankası’ndan onay bekliyor.

BHT CEO’su sanal paranın kullanıma sürülebileceğini belirtti. Bu dijital paranın ilk başta ticaret bankalarının ödeme modeli olarak kullanılması planlanıyor.

Amerikan yaptırımlarından kaçınmak

Geçmişte kripto paralara temkinli yaklaşan İran, getirdiği sansürler sebebiyle halkının dijital para alışverişini güçleştirmişti.

Başlangıçta, ülke, Rusya ve Venezuela ile birlikte hem Amerika yaptırımlarını önlemek hem de dolara bağlılığı azaltmak için kendi dijital parasını geliştirme planı yaptı. Daha sonraları, Amerika’nın nükleer anlaşmadan çekilmesi sebebiyle sanal paralara dönüş yaptı. Ülke, Amerika’nın şiddetli yaptırımlarından kaçınmak için kendi kripto parasının yayınlamayı planlıyor.

Yine de birçok gözlemciye göre bu kripto para sahip olması gereken özelliklerin en önemlilerinden olan anonimlik ve merkeziyetsizlikten, otoriter rejim sebebiyle yoksun olacak.

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun