4.26/5 (46)

Tayland Kripto Para Regülasyonuna Hazırlanıyor

Tayland kripto para birimi işlemlerini düzenlemeye ve kripto para yatırımlarından elde edilen kazançlar üzerine vergiler koymaya yönelik iki kraliyet kararnamesi taslağını esas olarak onayladı. 

Hükümetin, ülkenin en kıdemli otuz beş üyesinin oluşturduğu yürütme organı olan Tayland Bakanlar Kurulu, her ikisi de kripto paraları ve ICO’ları ele alacak olan kraliyet kararnamelerini onayladı. Tayland’da Kral’ın veya Bakanlar Kurulunun veya yasaların kamu güvenliği, ekonomik istikrar ve diğer birkaç faktör için hızlı ilerleyecek bir Kraliyet kararı çıkarılabilir. 

Bangkok Post haber ajansına göre kripto para alışverişini sağlayacak düzenleyici bir ortam geliştirmek için mevzuatın gerekliliği konusunda kabineye konuşan Tayland Başbakan Yardımcısı Wissanu Krea-Ngam emriyle kripto para alışverişini ve ICO ’ları kapsamlı bir şekilde düzenleyen yeni bir yasa tasarısı hazırlandı. Raporda başbakan yardımcısı kara para aklama, vergi kaçakçılığı ve diğer suç faaliyetlerinde kripto para suiistimali ile ilgili kaygılara da işaret ediyor. 

Başbakan yardımcısı, kabineye yeni önerilen yasanın kripto paraları ve bunların kullanımlarını ve ICO’ları yasaklamayı amaçladığını söyledi. Ancak Başbakan Yardımcısı Wissanu bunun yerine, yasa tasarısı düzenlemesinin kripto para birimlerine yatırım yapan vatandaşları korumak anlamına geldiğini vurguladı. 

Yasaklamak mı Denetlemek mi?

Yasanın onaylanmasından önce kraliyet kararnamesi taslakları Tayland Devlet Konseyi, hukuk, ekonomi, sosyal bilimler ve daha fazlasını içeren alanlarda deneyim sahibi bir dizi nitelikli hukuk meclisi tarafından gözden geçirilmesi öngörülüyor. 

Taslaklar ayrıca resmi olarak kabine tarafından görevlendirilen Maliye Bakanlığı, Tayland Bankası, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ve Kara Para Aklama Dairesi dahil olmak üzere ülkenin mali makamları tarafından ( Danıştay ile birlikte ) önümüzdeki hafta başlarında da gözden geçirilecek ve tartışılacak. 

Wissanu, Maliye Bakanlığı ve SEC tarafından daha geniş ‘ organik yasalara ‘ yönelik çalışmalarda ilerlemeyi ortaya koydu. Bu anlaşmada kripto para birimi değişimi ve brokerler ile bayiler arasındaki tüm dijital varlık işlemlerinin ilgili yetkililerle birlikte kaydedilmesi gerekecek. Kripto para birimleri, ICO’lar aracılığıyla yayınlanan dijital belirteçler ve elektronik veri biçimindeki diğer varlıklar Tayland Maliye Bakanlığı tarafından dijital varlıklar olarak sınıflandırılıyor. 

Bu şekilde kayıt altına alınan varlıklar vergilendirilerek hem vatandaşlar korunmuş hem de kayıt dışı bir ekonomik hareketliliğin önüne geçilmiş olacaktır. Tayland’da vergilendirilen kripto varlıkların ülke ekonomik hayatında yer bulması diğer ülkelere de örnek olacağa benziyor. 

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun