4.58/5 (12)

UNICEF’in “Umut Sayfası” Kripto Para Madenciliği ile Yardım Topluyor. UNICEF Avustralya şubesi, bir kripto madenciliği hizmeti olan Coinhive’ı kullanarak, ziyaretçilerin bilgisayarları aracılığıyla kripto para madenciliği yapmasını sağlıyor ve Bangladeş’te devam eden yardım misyonunu finanse etmek için kullanıyor. BM şubesi uzun zamandır gelişmekte olan ülkelerdeki hem çocuklar hem de anneleri için insani yardım sağlamak için çalışıyor. Organizasyon şimdilerde kullanıcıların “ Hope Page ” diye adlandırdığı ve kripto para aracılığıyla bağış yapabilmelerini sağlayan hizmet başlattı.

UNICEF’in Kaynak Yaratma ve İletişim Direktörü Jennifer Tierney: “Biz mevcut insani krizler konusunda bilinçlendirmek ve bu krizlere maruz kalan çocuklara destek amaçlı yeni fonlar için yeni gelişmekte olan teknolojileri kullanmak istedik. Umut Sayfası (Hope Page), Avustralyalıların online olduklarında sayfayı açarak, savunmasız çocuklara yardım ve umut sağlamalarına izin veriyor.” dedi.

Coinhive’ın UNICEF ile ortaklığı, kripto para sektörü için daha olumlu bir imaj geliştirmeye yardımcı olabilir. Şimdiye kadar, Coinhive yaygın olarak “kriptojacking” olarak bilinen bir yöntemle ilişkilendirilmişti. Bu yöntemde, belirli sitelere gelen kişilerin bilgisayar işlem gücü, bilgi ve izni olmadan Monero kazmakta kullanılmakta. Geçmişte Coinhive, hükümet web sitelerinden hatta Google ve YouTube kullanıcılarına kadar her şeyi hedeflemişti. Bu yüzden Coinhive, web güvenliği için en büyük tehditler arasında listeleniyordu.

Kripto Para Madenciliği ile Yardım Nasıl Yapılıyor?

Umut Sayfasını ziyaret esnasında, web tarayıcıları kripto para birimi algoritmalarını çözmek için bilgisayar işlemcileri kullanıyor. Siteyi inceleyen kişiler, bağış yapacaklarını göreve karşılık gelen değeri (tipik olarak yüzde 20 ile 80 arasında) seçebilirler.

Web sitesi, madencilik sürecinin tamamen güvenli olduğunu aşağıdaki talimat mesajı ile açıklamaya çalışıyor:

“Sayfada ne kadar uzun süre kalıyor ve daha fazla işlemci gücü veriyorsanız, daha fazla algoritma çözülüyor, bu da kripto para kazanıyor… Güç tüketimi konusunda endişeleriniz varsa, bağış yaptığınız işlem gücünü azaltın. Kripto para birimi, UNICEF Avustralya’ya otomatik olarak bağışlanır ve güvenli su, tedavi edici yiyecekler ve aşılar gibi hayat kurtaran malzemeler aracılığıyla çocuklara ulaşan gerçek fonlara dönüştürülür. Her gün bağış yapmak için Hope Sayfasını ana sayfanıza çevirin.”

Madencilik ile elde edilen bağışların mevcut Rohingya krizini finanse etmek için kullanılması hedefleniyor. Myanmar’da askeri şiddetten dolayı evlerinden kaçan çok sayıda çocuk ve aile şimdi komşu ülke Bangladeş’teki mülteci kamplarında yaşıyor ve yerleştirmeyi beklerken belirli malzemelere ihtiyaç duyuyor.

Hope Page, UNICEF’in İkinci Projesi

Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu’nun bir parçası olmasına rağmen, UNICEF aslında BM çabalarıyla finanse edilmiyor. Bunun yerine gönüllü bağışlar yoluyla finansal yardımı sağlıyor.

Bu, UNICEF’in küresel işçilerini finanse etmek için ilk kez kripto para birimini kullandığı bir etkinlik değil. Örgüt şubat ayında Suriye iç savaşının çocuklarına para toplamak için Chaingers.io projesini başlatmıştı. O zaman, site ziyaretçilerin bilgisayarlarında Ether çıkarmak için kripto para madencilik yazılımı Claymore kullanıyordu.

Benzer bir yardım projesi de EatBCH adı ile Venezuella’da yapılmıştı. İlgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun