4.22/5 (18)

Vitalik Buterin ve Justin Drake, Serenity ile İlgili Soruları Cevapladı. Birkaç ay önce Vitalik Buterin “Serenity” ile ilgili açıklamalarda bulunmuştu. Dün gerçekleşen bir soru cevap oturumunda, Vitalik Buterin, topluluğun aklındaki Serenity ile ilgili soruları cevapladı.

Buterin Serenity Hakkında Ne Demişti?

Geçtiğimiz aylarda Devcon 4’de Vitalik Buterin bazı açıklamalarda bulunmuştu. Ethereum 2.0 yada diğer adıyla “Serenity” ile ilgili anahtar noktaları anlatan Buterin şöyle demişti:

Ölçeklenebilirliğin 1000 kat artmasını tetikleyecek, Ethereum ağını daha güvenli daha hızlı ve daha az enerji tüketen bir hale getiren ve PoS’a geçişi sağlayan “Serenity” büyük umutlar vadediyor

Vitalik Buterin

Daha sonrasında yaşanan bazı olumsuzluklar sebebiyle hardfork önce 16 Ocak 2019’a daha sonra ise 27 Şubat’a ertelendi. Bu Ethereum’un piyasa değerinin 113$ seviyelerinde seyretmesine de sebep oldu. Bu gecikme ve ertelemeler topluluk üzerinde olumsuz bir hava estirse de yine de vakfın en büyük projesi olarak değerlendirilen “Serenity” ile ilgili haberler merakla izleniyor.

Serenity ile İlgili Sorular

Bununla ilgili olarak Vitalik Buterin, Ethereum araştırmacılarından olan Justin Drake ile beraber bir soru cevap oturumu düzenledi. Reddit’teki en son “Ask Me Anything” oturumunda yaklaşık 12 saat boyunca topluluğunun Ethereum 2.0 yani Serenity ile ilgili soruları cevaplandı.

Ethereum 1.0’dan Ethereum 2.0’a geçiş güncellemesinde PoW yerine PoS’e geçilecek. Böylece Ethereum ağı daha hızlı ve güvenilir olurken, enerji tüketimi ve madencilik masrafları azalacak. Madenci ücretlerinde de azalma olacak. PoS dışında Beacon and Casper, Sharding, eWASM, Plasma, Raiden, ve zero-knowledge proofs’da Serenity ile gelecek anahtar çözümlerden.

Serenity Sonrasında Vyper ve Solidity Gibi High-level Dillere Odaklanılacak

Bir kullanıcının sorduğu “ Bugünlerde Ethereum’a, ne de olsa bir iki yıla Ethereum 2.0 gelir diye bir şeyler inşa etmekte tereddüt eden geliştiricilere ne önerirsiniz?” sorusuna Buterin, “Serenity sonrasında, Ethereum ekibi, geliştirici topluluğu ile çalışmaya başlayacak ve burada Solidity ve Vyper gibi üst düzey dillerdeki değişikliklere daha fazla odaklanacaklar. Umarım bu noktada bir uygulamanın 2.0 zinciriyle benzer şekilde yeniden konuşlandırılabileceği şekilde nasıl inşa edileceği daha açık hale gelecektir. En azından benim umudum bu yönde.” yanıtını verdi.

Buterin Potansiyel Paydaşların Görüşleriyle Daha Fazla İlgileniyor.

Başka bir kullanıcının “PoS sisteminin yayınlanma sürecinde herhangi bir ekonomist ile görüş alışverişinde bulunulup bulunulmadığı” sorusuna ise Vitalik “Açıkçası beni şuan en çok ilgilendiren potansiyel stakerların geri dönütleridir. Şuan ekonomik olarak yapılacak ince ayarlar (1) ödüllerin sabitlenmesi (2) doğrulama için daha fazla insanın cesaretlendirilmesi (3) küçük havuzların hatta belki daha birçok tekil doğrulayıcının büyük havuzlar karşısında daha fazla cesaretlendirilmesidir.” yanıtını verdi.

Ethereum ağındaki gelişmeler engellerle karşılaşsa da blockchaini ve dolayısıyla hayatımızı olumlu yönde etkilemeye devam ediyor.

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun