4.25/5 (16)

Bu ay Oracle’ın Blockchain Platformu sahneye çıkıyor.  Bu sayede şirket kendisini Blockchain endüstrisinde yer alacak en yeni yazılım şirketi haline getirmeyi umuyor.

Şirketin ürün geliştirme başkanı Thomas Kurian’a göre şirket önümüzdeki ay Blockchain tabanlı uygulamaları piyasaya sürecek. Bloomberg’e göre Kurian, yeni ürünün diğer platformlarla uyumlu olacağını söylüyor.

Oracle

Kurian, Oracle’ın Hyperledger’da bankalar arası işlemleri kaydetmek için Banco de Chile ile birlikte çalıştığını söyledi.

Şirket aynı zamanda Nijerya hükümetiyle birlikte Blockchain teknolojisini kullanarak gümrük ve ithalat vergilerini belgeleme çalışmalarını yürütüyor.

İleriye dönük olarak Oracle, ürün iadelerinin getirdiği yükleri hafifletmenin bir yolu olarak, ilaç soğuk zincirlerini izlemeyi ve takibini gerektiren diğer şirketler ile çalışmayı planlıyor.

Yazılım Sektörü Blockchaini Sahipleniyor

Birçok yazılım şirketi süreçleri basitleştirmek için Blockchain teknolojisini kullanmaya çalışıyor.

Amazon Inc.’in bulut birimi ve International Business Machines Corp., kurumsal kullanımlar için Blockchain teknolojisini araştırıyor.

Amazon Web Services (AWS), Ethereum ve Hyperledger Fabric için Blockchain şablonlarını tanıttı. AWS, açık kaynak kodları ile güvenli Blockchain ağları oluşturma ve dağıtmanın hızlı ve kolay bir yolunu sunmayı hedefliyor. AWS şablonları, kullanıcıların Ethereum ve Hyperledger çerçevelerini sertifikalı AWS CloudFormation şablonlarıyla dağıtmasına olanak tanıyor. Kullanıcılar Blockchain ağlarının manuel kurulumunda zaman ve enerji harcamak yerine Blockchain uygulamalarına odaklanabilecekler.

2016 yılında Microsoft, bulut tabanlı Azure hizmetini, müşterilerine Blockchain’i kurumsal bir çözüm olarak sunmak için Ethereum tabanlı bir şirket olan ConsenSys ile ortaklık kurdu. ConsenSys, Azure’daki kurumsal kullanıcıların Ethereum Blockchain-as-a-Service (E BaaS) ‘a erişmesine olanak tanıyan bir Ethereum coder kolektifi görevini üstleniyor.

IBM,  birkaç yıl önce sadece bu teknolojiye adanmış olan ve 1500’den fazla çalışandan oluşan bir birim oluşturarak bir Blockchain projesi üzerine çalışmaya başlamıştı.

Salesforce.com Inc.’in CEO’su Marc Benioff, Mart ayında Deamforce konferansında bu sonbaharda bir Blockchain ürünü tanıtmayı umduğunu söyledi.

Kısacası devler Blockchain üzerine yoğunlaşmaya ve bu yönde çalışmalar yapmaya son hız devam ediyorlar. Oracle’ın Blockchain Platformu ne ilk ne de son proje olacak. Çok yakında sizin şirketinizde de Blockchain tabanlı bir uygulama olacağından eminiz. Siz ne dersiniz?

 

 

 

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun