Litecoin Info

$
LTC/USD Litecoin
24h High:
24h Low:
24h Open:
Henüz puan verilmemiş. İlk puanı veren siz olabilirsiniz.

Litecoin (LTC), MIT / X11 lisansı altında piyasaya sürülen, eşler arası bir kriptopara ve açık kaynak yazılım projesidir. Koinlerin yaratılması ve transferi, açık kaynak şifreleme protokolüne dayanır ve herhangi bir merkezi otorite tarafından yönetilmemektedir. Paraya esin kaynağı olan teknik detaylar Bitcoin (BTC) ile neredeyse aynıdır.

Litecoin Tarihi

Litecoin, ilk kez eski Google çalışanı Charlie Lee tarafından 7 Ekim 2011’de GitHub’da yayınlandı. Litecoin ağı 13 Ekim 2011’de faaliyete geçti. Bitcoin Core istemcisinin bir forku idi ancak ondan, düşük blok oluşturma zamanı (2.5 dakika), azaltılmış maksimum coin sayısı, farklı hashing algoritması (scrypt, SHA-256 yerine) ve biraz değiştirilmiş bir GUI’ye sahip olması özellikleriyle farklı idi.

Mayıs 2017’de, Litecoin, Segwit’i benimseyen ilk -pazar payı olarak- 5 kripto para birimlerinden ilkiydi. Aynı günlerde, ilk Lightning Network işlemi Litecoin aracılığıyla tamamlandı ve Zürih’ten San Francisco’ya bir saniye içinde 0.00000001 LTC aktarımı yapıldı.

Şubat 2018’de, AB’nin en büyük online perakendecilerinden biri olan Alza, Litecoin’i bir ödeme yöntemi olarak kabul etmeye başladı.

Litecoin Fiyat Grafiği

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun