Bitcoin Güncel Fiyatı

$
BTC/USD Bitcoin
24h High:
24h Low:
24h Open:
4.67/5 (79)

Bitcoin bir kripto paradır ve dünya çapında ödeme aracı olarak kullanılabilir. Dünyadaki ilk merkezi olmayan dijital para özelliiğine sahip olan Bitcoin, bir merkez bankası veya bir otorite tarafından kontrol edilmeyen eşsiz bir özelliğe sahiptir. Eşten eşe ağ özelliği gösterir ve transferler bir aracı olmadan doğrudan gönderen ve alıcı arasında gerçekleşir ve tüm transferler değiştirilemez bir biçimde kayıt altına alınır. Toplanan kayıtlar blok adı verilen yapıların içinde yer alır ve bu bloklar birleşerek bir blok zinciri oluşturur. Bitcoin’in gücünü aldığı bu teknolojiye de Blockchain teknolojisi denir.

Her bir blok üzerinde yüksek işlem gerektiren bir hash algoritması uygulanarak, belli bir sıfır sayısıyla başlayan ifadenin bulunması istenmektedir. Yaklaşık 10 dakikada bire tekabül eden bu işlemi gerçekleştiren ilk kullanıcıya (madenciye) ödül olarak Bitcoin verilir. Bu işleme de Mining (bitcoin madenciliği) adı verilir.

Bitcoin ilk kez 2009 yılında Satoshi Nakamoto adında, bilinmeyen bir kişi (veya bir grup) tarafından açık kaynak kodlu bir yazılım olarak yayınlanmıştır.

Bitcoin diğer kripto paralar ve diğer paralar karşılığı alınıp satılabildiği gibi, ürün veya hizmet alımında da dünya çapında kullanılmaya başlanmıştır. 2017 yılı başlarında 200.000’e yakın işyeri tarafından ödeme yöntemi olarak kullanılmaktaydı.

Bitcoin Tarihi

Bitcoin’in ilk destekçilerden ve katkıda bulunanlardan biri, ilk bitcoin işleminin alıcısı olan, programcı Hal Finney’dir. Finney yazılımı çıktığı ilk gün download etmiş ve Nakamoto kendisine 10 BTC göndererek onu ilk bitcoin transferi alan kişi yapmıştır.  Bir rivayete göre Nakamoto’nun ilk günlerde 1 milyona yakın bitcoin mine ettiği ve bunları hala kullanıma sunmadığı tahmin ediliyor.

2010 yılında Nakamoto, Bitcoin’in kontrolünü sonradan Bitcoin Foundation’ın lead developerı olan Gavin Andresen’e devretmiştir. 2016 yılında Andresen’in Bitcoin kodlarına erişim hakkı, diğer geliştiriciler tarafından “erişim hakkını üçüncü kişilerle paylaşabilme riskinin ortaya çıkması” yüzünden elinden alındı.

Bitcoin Fiyat Grafiği

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun