4.79/5 (24)

Öncelikle belirtmeliyiz ki bu bir NFT yazısıdır ve aynı zamanda bu yazı bir NFT’dir. Peki NFT Nedir?

Bitcoin, Ether ve diğer kripto paralar rekor üstüne rekor kırıyor. Boğa piyasası her yeri yeşillendirirken gözden kaçması imkânsız bir NFT çılgınlığı kripto ekolojisini sarmış durumda. Bu yazıda sizlere NFT ile ilgili öne çıkanları anlatacağız.

NFT nedir?

NFT Ne Anlama Geliyor?

NFT yani Non-Fungible Token’ı Türkçe’ye “değiştirilemez” olarak çevirebiliriz. Peki bu ne anlama gelir? Kısaca anlatmak gerekirse elimizde değiştirilebilir ve değiştirilemez diye iki adet terim var. Eğer 100 liraya sahipseniz bunu bir arkadaşınızdaki 100 lira ile değiştirebilirsiniz. Paranın değerinde de herhangi bir değişiklik olmaz. Ama orijinal, tek kopyası olan bir sanat eserinden bahsediyorsak? Elbette bunu herhangi bir kopyası ile değiştirebilmeniz mümkün değildir. NFT özelliğinde olan herhangi bir dijital varlık için de durum böyledir. Blockchain sistemi sayesinde orijinalliği ve tek olması kolayca anlaşılabileceği için “değiştirilemezdir”.

Başka bir ifadeyle NFT, blok zinciri teknolojisi kullanılarak oluşturulan benzersiz bir dijital jetondur. NFT’ler çok çeşitli somut ve soyut öğeleri temsil eder. NFT’leri faydalı kılan şey, dijital sahipliğin yanı sıra gerçek dünya değerini de korumalarıdır.

NFT’ler Kar Taneleridir


Bitcoin, Ethereum gibi kripto paralar, tıpkı normal para gibi bir değişim aracıdır. Normal paranın aksine, kriptoparalar, merkezi olmayan blok zinciri aracılığıyla oluşturulmakta, dağıtılmakta ve doğrulanmakta. Yani banka veya hükümet gibi bir aracı yok, ancak yine de değiştirilebilirler. Fiziksel ve dijital alanlarda, bir Bitcoin diğeriyle aynı değere sahip ve aynı kabul ediliyor. (Tıpkı Türk Lirası veya dolar gibi).

NFT’ler, arada bir banka veya başka bir merkezi otorite olmaması bakımından kripto paralara benzer. Ancak Bitcoin’in aksine, değiştirilemez tokenler -adından da anlaşılacağı üzere :)- değiştirilebilir değiller. Her bir NFT’nin kendine özgü bir değeri vardır. Dünyadaki hiçbir NFT kendisine birebir eşit olan başka bir NFT ile takas edilemez.

Hiç Bir Şey Anlamayanlar İçin NFT’nin Tanımı

Örneğin, bir sanatçının bir resim çizdiğini ve onu çevrimiçi olarak yayınladığını düşünelim. Bu resmi 10.000 kişi indirirse, bu görsel dünya üzerinde 10.001 kişide olur. Ancak kimse onun sahibi değildir. Peki aynı sanatçı çizimi bir blokzincirine “ekler” ve onu bir NFT’ye dönüştürürse? Çizim artık o sanatçı için orijinal olarak doğrulanmış durumda. Resmin gerçekliği ve sanatçının mülkiyeti, herkesin erişebileceği bir blockchain kaydıyla kolayca doğrulanabilir. Ve Sanatçının dijital cüzdanında güvenle saklanır.

Herkes İndirip Kopyalayacaksa Bu NFT Ne İşe Yarıyor?

NFT’ler, dahil olan herkesin pastadan pay almasına olanak sağlar. Bir NFT ile, örnekteki sanatçı resmi yükleyip sergilemeye devam eder. Ardından, resmi beğenen 10.000 kişi yine de ücretsiz olarak bu resmi indirir. Yani, daha önce olduğu gibi, 10.001 kişi resmi elinde bulundurur. Ancak şimdi resim sanatçıya aitliği değiştirilemez şekilde kayıt altındadır. Üstelik 10.000 ücretsiz indirme ile harika bir lansman sağlamış olur.

NFT Nasıl İşliyor?

NFT’ler, benzersiz bir nesneyi, sanal bir araziyi, sanat eserini veya dijital bir eseri temsil edebilir. Aslında, her NFT’nin temsil ettiği şey, kriptografik olarak benzersiz olacak şekilde programlanır. Ancak kriptoparalar birbirine eşit olarak oluşturulur. Bu nedenle, NFT’lerin her biri benzersizdir ve miktar olarak sınırlıdır.

NFT’ler Ethereum ERC-721 ve ERC-1155 standartlarıdır. Peki bu ne demek? En kısa tabiriyle değiştirilemeyen token üretme standardıdır. Bu konunun öncülerinden birisi de CryptoKitties (yavru kedi yetiştirme) uygulamasıdır. CryptoKitties yazımız için tıklayın.

Bu aralar çok popüler olan bir oyun ise dijital arazi satın alabileceğiniz Decentraland’dır.. (Bu bizim aklımıza neden daha önce gelmedi?)

Günümüzde sadece sanatçıların eserlerini koleksiyoncularla buluşturduğu NFT’ler harici bir çok alanda Non-Fungible Token vardır. Örneğin Twitter CEO’su Jack Dorsey ilk tweetini NFT olarak sattı. Diğer bir örnekte ise NBA’deki sayıları, smaçları NFT halinde satan NBA TopShot çok ilgi çekmekte. Ama bu tür uygulamaların ilgili ağlarında yarattığı yoğun trafikte zaman zaman olumsuzluklara yol açmaktadır

Eğer bir NFT alıcısı ya da meraklısı iseniz Rarible, SuperRare gibi pazar yerlerini ziyaret edebilirsiniz.

NFT Nedir yazımızı bir haber ile bitirelim. Türk sanatçı Murat Pak’ın eserlerinin toplamda 1 milyon dolara satıldığını biliyor muydunuz? Belki de sıra sizdedir.

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun