4.56/5 (32)

Devler Blockchain’i tercih ediyor. Dünyada birçok dev firma Endüstri 4.0’a adım atıyor. Bugünkü haberimizde Samsung ve Mastercard’ın Blockchain çözümlerinden bahsedeceğiz.

Samsung küresel tedarik zinciri için Blockchain’i inceliyor

Güney Koreli elektronik devi Samsung, Bloomberg’in bugün bildirdiğine göre global tedarik zinciri sistemi için Blockchain’i kullanmayı planladığını açıkladı.

Şirketin BT iştiraki Samsung SDS Başkan Yardımcısı ve Blockchain Şefi Song Kwang-Woo maliyetleri % 20’ye varan oranda düşürmek amacıyla bu teknolojiyi takip ettiklerini bildirdi. Yaptıkları araştırmalar olumlu sonuçlanırsa, geçtiğimiz yıl ortaya çıkan Nexledger işlem yönetim aracının yanı sıra SDS Blockchain etkileşimine daha fazla ağırlık verecekler.

Song, “Blockchain, imalat sanayilerinin tedarik zincirleri üzerinde muazzam bir etki yaratacak” dedi.

“Blockchain, dijital dönüşümümüzü besleyen çekirdek bir platformdur.”

488 bin Tonluk Nakliye Blockchain’e Emanet

Planlara göre Samsung’un küresel tedarik ağının tamamı Blockchain’e devredilebilir. Mevcut tedarik ağı 488.000 tonluk 2018 adet hava kargo ve bir milyon nakliye konteyneri içeriyor. Ürünler arasında Samsung Electronics’in ‘Galaxy S9 akıllı telefon” gibi tüketici ürünleri  de dahil.

Samsung, bu yıl ASIC çiplerini üretmek için çalışmalar yapan madencilik donanım üreticileri Bitmain ve Halong Mining Corp ile işbirliği yapmayı da hedefliyor.

Ayrıca, Kasım 2017’de Güney Kore hükümetiyle 2022 yılına kadar “refah, kamu güvenliği ve ulaşım” konusuna odaklanan bir Blockchain platformu oluşturulması konusunda öncü bir anlaşma yaptı.

Mastercard Sahte Kimlik Bilgileri İle Mücadelede Blockchain Kullanacak

Mastercard, 12 Nisan tarihinde ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi (USPTO) tarafından yayınlanan bir başvuruda, kimlik verilerini saklamak ve doğrulamak için bir Blockchain sistemi kullanan bir patent başvurusunda bulundu.

Mastercard’dan yapılan açıklama şu şekilde:

“Geleneksel olarak kimlik kanıtı, devlet kimliği, kredi kartları, kartvizitler vb yoluyla sağlanmıştır. Bu şekilde yapılan ispat hatalı olabilir… ya da anlaşılması zor olabilecek şekillerde kopyası üretilebilir… Kimlik ve kimlik bilgilerinin değişmeden depolanabilmesini sağlayan teknik bir çözüme ihtiyaç var. ”

Patent, bir Blockchain sistemi üzerindeki kimlik verilerinin dağıtılmış depolama alanlarının bu tür ihlalleri önlemek için çalışabileceği yolları özetlemeye devam ediyor. Sadece yetkili düğümlerin sistem veri sağlamasına ve güncellemesine izin verirken, halka açık olmaktan ziyade Blockchain çözümünde (yarı-özel) bir teklif sunuyor.

MasterCard onaylı düğümler, her bir varlığın bir veri dosyası oluşturmak için en azından bir genel anahtar ve coğrafi bir yetki alanı sağlamasını gerektirir. Bu “alt” varlıkların her birine “üstün” bir varlık tarafından dijital imza atanacaktır. MasterCard’ın işlem sunucusunun bir “karma birimi” daha sonra her varlık için bir “kimlik değeri” üretecek ve Blockchain’e eklenen en son bloğun bir kaydına sahip bir zaman damgası oluşturacak.

Böylelikle patent alınan sistem tamamlanıyor. Blockchain “kurcalamaya ve değiştirilmeye karşı sağlamlaştırılmış veri kayıtlarının sürekli olarak büyümesini sürdürmek” için harika bir çözüm.

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun