4.24/5 (38)

Blockchain, Oyun Endüstrisinde Devrim Yaratıyor: Sanal gerçeklik teknolojisinin, sanal ve gerçek dünyayı birleştirmesi oyun ekosisteminde yaygınlaşan bir gelişme. Yeni oyunların birçoğu görsellerinin ve ses içeriğinin bir oyuncunun ortamı ile gerçek zamanlı olarak bütünleştirilmesini içeriyor. Trend olan bu teknoloji, Arttırılmış Gerçeklik (AR) olarak tanımlanıyor. 

Gerçek Hayattan Kesitler 

Mobil cihazların GPS uygulaması ile çalışarak oyuncuları gerçek hayattaki fiziksel çevrelerindeki anlık görevleri tamamlamak için taktikler vermesi artık var olan bir uygulama. Bu tür oyunlar oyunun asıl amacına bağlı olarak katılımcılara çeşitli kazanımlar sağlıyor. Kişinin yakın çevresini keşfetmesi şimdilerde pek çok insanın ilgilenmediği bir uğraş. AR oyunlar bunu bir tür ödül ya da meydan okuma motivasyonuna dayandırarak ilginç ve çoğu durumda büyüleyici bir keşif sistemine dönüştürüyor. 

Yeni bir teknoloji olan AR teknolojisinin oyun sektöründe gerçek yaşam süreçlerini yansıtan birçok farklı uygulaması mevcut. Bazıları, birkaç yüzyıl öncesinin kadim varoluşlarında yer alırken, diğerleri günümüzün gelecekteki varoluşunun yaşama ya da projeksiyonuna yerleştirilmiş durumda. Zamanın ötesinde olan bu uygarlıklar politikadan ticarete, gayrimenkulden kültüre farklı özellikler gösteriyor. 

AR ve Blockchain Uygulaması 

AR uygulamasının tipik bir örneği, gayrimenkul bazlı, konum tabanlı Artırılmış Gerçeklik (AR) mobil oyun olan Mossland Reality Reflection. Mossland’da, kullanıcılar dünyadaki gerçek özellikleri tanımlar ve bunları oyun dünyasına ekler. Bu, diğer kullanıcılara Mossland sanal dünyasında gerçek dünya özelliklerini satın alma ve satma yeteneği verir. Oyun kullanıcıları tarafından alım satım işlemlerini kolaylaştırmak, oyunculara gerçek dünya mülk piyasasını taklit etmek ve oyuncuların birbirleriyle etkileşmesi için Blockchain tabanlı kripto para kullanılıyor. 

Günümüzün oyun ekosisteminde çeşitli AR oyunları var, ancak buradaki büyüleyici unsur Blockchain uygulamasının gerçek değerlerinin oyun ekosistemine aktarılmasını sağlaması. Yukarıda bahsedilen örneklerden birinde gerçek hayattaki emlak piyasasını taklit ediyor ve gerçek ticari faaliyetleri içeriyor. Küresel bir ağ üzerinden birbirine bağlı olmak, işlemlerin güvenli ve şeffaf olabileceği güvenilir bir platform gerektiriyor. 

Oyunda Değer Çıkarma 

Oyun dünyasındaki Blockchain, farklı ülkeler ve kültürler arasında insanları birbirine bağlamak üzere gereken esnekliği sunduğu için kripto paranın değerini arttıracağı düşünülüyor. Blockchain coinleri (Mossland örneğinde Moss coin), oyun pazarında gerekli olan likiditeyi etkileyen evrensel değer transfer birimi olarak hizmet ediyor.  

Herhangi bir oyun pazarından gerçek değer elde etmek için, Blockchain her zaman önemli bir rol oynayacaktır.  Görünüşe göre Blockchain ve AR, oyunun yorumlanmasında pratikte tam bir devrime neden oluyor. Oyunların çoğunlukla eğlence ile ilgili olduğu kanısından farklı olarak günümüzde yeni dünyanın ekonomik sistem deneyimine birkaç somut fayda ekleniyor. 

Dünyanın farklı yerlerinden bireyleri birbirine bağlamanın toplumsal değerlerinin ötesinde, Blockchain ve AR oyunlarını başka bir düzeye taşıyor. Eğitim, keşif, araştırma ve ticari faydalar, ekosistemden şu anda çıkarılmış olan değerlerden sadece birkaçı. 

Bazı bilim dalları somut deney yerine temel kurallar çerçevesinde oluşturdukları simülasyonlar ile deneyler gerçekleştirip pilot kurgular gerçekleştirdiği biliniyor. Bu tür oyun simülasyonları da Blockchain ve kripto paraların anlaşılması ve gerçek dünyada etkilerinin gözlenmesi için fayda sağlayabilir. 

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun