4.25/5 (28)

2018 yılı genel itibariyle ayı piyasasının hakim olduğu bir yıl oldu. Tam bir yılda yatırımcısına %80’den fazla kaybettiren kriptopara piyasası yatırımcısını biraz üzdü. Peki kriptopara ve blockchain 2019 öngörüleri neler? Bizi neler bekliyor?

Son haftasına girmekte olduğumuz 2018 yılında gerek SEC gerek hükümetlerin regülasyon atakları coinler için sert bir düzeltmeye hatta dumpa girerek en azından zayıf ellerin elenmesine sebep oldu. Her ne kadar sisteme 2017den önce giren HODLcuların çok etkilenmediğini varsaysak da 2019 yılının başka büyük sürprizlere gebe olduğunu söylenebilir.

Öncelikli olarak Bakkt ve Bitcoin ETF’in onaylanmasının yakın olduğu gerçeği piyasayı olumlu etkileyebilir. Ayrıca Ethereum hardforku da olumlu gelişmeleri doğurabilir. Okuyucularımızın 20 Şubat’ta İstanbul’da düzenlenecek olan Summit’i ve sonuçlarını takip etmelerini öneririz.

Blockchain 2019 Görünümü

 • Yapılan araştırmalar gösteriyor ki birçok büyük şirket blockchain teknolojisine yaptığı yatırımı arttırmış durumda. Finans alanında blockchain teknolojisinin daha fazla kabul göreceği bir gerçek.
 • “Blockchain’in nasıl bittiğini” yine duyduk. Ancak, gerçek şu ki, Blockchain gelişmeye ve daha iyi olmaya devam ediyor.
 • 2019, Blockchain endüstrisi için önemli bir yıl olacak. Malta ise muhtemelen Blockchain Adası adıyla anılır olacak.

Kriptopara 2019 Görünümü

 • 2019 yılı Bitcoin gibi kriptoparaların olgunlaşma yılı olabilir. Bazıları piyasadaki coinlerin %90’ının piyasadan silineceğini ama kalanların sağlam bir şekilde yola devam edeceğine inanıyor. Bu coinlerin Top 20’de yer alanlar olması kuvvetle muhtemel.
 • Ethereum, Cardano, Tron gibi ağlardaki gelişmeler, akıllı kontratlar, DApplar takip edilmesi önem arz edecek. Ethereum vs Cardano hakkındaki yazımıza göz atmayı unutmayın.
 • Yazının yazıldığı saatlerde tekrar 4000$ sınırını zorlayan Bitcoin cephesinde de olumlu haber gelmeye devam ediyor. ETF’si ile ilgili SEC’den olumlu haberler gelen Bitcoin yatırımcıları için moral oldu.

Regülasyonlar

 • IMF başkanı Lagarde geçtiğimiz aylarda Singapur’da katıldığı toplantılarda kriptoparaların bir tehdit olmadığını ve merkez bankalarının bu konuya eğilmeleri gerektiğini belirtmişti.
 • Bu gelişmelerle birlikte başta İngiltere, Japonya, Güney Kore, Çin ve ABD olmak üzere birçok ülkede kripto paralar ile ilgili regülasyonlar gündemden hiç düşmedi. 2019 yılında bu çalışmaların hız kesmeyeceği aşikar. Hatta birçok yasanın yürürlüğe gireceğini beklemek yanlış olmaz. Geçtiğimiz ay Ankara’da Projesium tarafından organize edilen ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Ömer Abdullah KARAGÖZOĞLU ile Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih SAYAN’ın katıldığı Blockchain Zirvesi de Türkiye’de önemli gelişmelerin olacağına işaret.

Bitcoin 2019 Yılında Kaç Dolar Olacak?

 • Bu soruya net bir cevap verebilmek, Satoshi’yi bulmak kadar zor şu anda. Ama yapılan bazı yorumlarda, örneğin Bitpay’ın CCO’su Sonny Singh’in yaptığı gibi, Bitcoin tekrar 20.000$ seviyesini test edebilir. Fundstrat şefleri Tom Lee ve Sam Doctor ise potu arttırarak 36.000 $’ı göreceğimizi söyledi.
 • Diğer tarafta ise Bitcoin Cash’ın kurucularından ve şu an Bitcoin SV’yi yöneten Calvin Ayre Bitcoin’in 0 (evet sıfır:) dolar olacağını iddia etti.
 • Her ne kadar önümüzdeki olası yasal durumlar sebebiyle bu seviyeler biraz zor görünse de 8-9 bin bandına gelebileceği konuşulan olasılıklar arasında.

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun