4.65/5 (17)

MasterCard, devletler tarafından oluşturulan veya anonim olmayan kripto paraları kabul ediyor.

Mastercard’ın Asya-Pasifik Bölgesi Eşbaşkanın Financial Times’a (bugün) bildirdiğine göre,  merkez bankası tarafından kabul edilen ulusal dijital para birimlerini kullanma fikrini Mastercard kabul ediyor.

Üst düzey MasterCard Yöneticisi Ari Sarker, Financial Times’a şunları söyledi: “Eğer hükümetler ulusal dijital para birimi oluşturmak istiyorlarsa, bunları daha olumlu bir şekilde (genel olarak kripto para birimlerine kıyasla) görmekten memnuniyet duyarız”:

“Bir regülatör ve değer tarafından desteklendiği sürece. . . Anonim değil de tüm yasal gereklilikleri yerine getiriyorsa, bence bu bizim keşfetmemiz için daha büyük bir ilgi odağı olacaktır. ”

MasterCard’ın CEO’su Ajay Banga da geçtiğimiz sonbaharda, MasterCard’ın hükümet tarafından yaratılan dijital para birimleri için “devlet desteği olmadan” tüm diğer kripto paralarını “önemsiz” olarak nitelendireceğini söylemişti.

Merkezi Kripto Para Birimi

Her ne kadar işin mantığına ters olsa da merkezi kripto para birimi gündemde yerini alıyor. Hükümet tarafından düzenlenmiş para birimleri, bazı ülkelerde küresel olarak tartışılmıştı ancak henüz merkezi kripto para birimi yaygın bir şekilde gerçekleştirilmedi. Devlet kripto para biriminin en önemli başarılı örneği, yakın zaman önce yoğun tartışmalar altında ortaya  çıkan Venezüella Petro para birimi oldu.

Mastercard, geçtiğimiz yılın Kasım ayında Blockchain teknolojisini kullanarak anlık ödemeler için bir patent çıkarmıştı ve bir MasterCard sözcüsü, MasterCard Labs’in 30’dan fazla “Blockchain teknolojisi ve kripto para birimi ile ilgili patentler” için başvuruda bulunduğunu belirtti:

“MasterCard Labs, (business to business) bankalararası ödemeler dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere, çok çeşitli kullanım durumlarını destekleyecek bir Blockchain teknolojisi üzerinde çalışıyor, değer zinciri boyunca ticaret finansmanı yükümlülüklerini takip ediyor, müşterinizi tanımak ve kara para aklamayı önlemek güvenilen taraflara veri sağlıyor. ”

Sarker ayrıca, MasterCard’ın temassız ödeme taşıma sistemi için Singapur ve Avustralya’da pilot programlar çalıştırdığını da sözlerine ekledi.

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun