4.59/5 (91)

En iyi 11 Ethereum Cüzdan yazımızın 2021 versiyonu sayfasındasınız.

Ethereumlarınızı saklamak için gerekli olacak en iyi 11 Ethereum cüzdan hakkında kaleme aldığımız bu yazıda, ETH saklama için sizlere bazı seçenekler sunmak istedik. Gerek akıllı kontratları gerekse blokzincir teknolojisine kattığı yeniliklerle (DApp gibi) Ethereum’un coini olan Ether (ETH) şu an piyasada en değerli ikinci coinden biri. Ama Ripple (XRP) ile bu taht için kıyasıya savaştığını da unutmayalım. Güvenli bir Ethereum cüzdan aşağıdaki özelliklere sahip olmalıdır.

Özel anahtarlar: Cüzdanınızı kontrol etmenizi sağlayan özel anahtarlara sahip olmalı
Kullanım kolaylığı: Kullanıcının kafasını karıştırmayan basit bir kullanımı olmalı
Geliştirme: Aktif olarak çalışan geliştirme ekibi bulunmalı
Yedekleme ve Güvenlik: yedekleme ve güvenlik unsurları olmalı
Uyumluluk: Farklı operatörlerle uyumlu çalışmalı

Bu özelliklerden birinin eksik olması başınıza büyük dertler açabilir. Bu yüzden bir cüzdan tercih ederken önce bu özellikleri denetlemeniz yararınıza olacaktır.

Şu an için en iyi 11 cüzdan şu şekilde listelenebilir.
(Not: Sıralama en iyiden başlayarak değil, rastgele yapılmıştır)

1. Ledger Nano X (Hardware Cüzdan)

Ledger Nano X, alabileceğiniz en modern ETH donanım cüzdanıdır. Ledger, donanım cüzdanları endüstrisinde öncü olmuştur ve Ethereum zincirinin tüm tokenlarını destekler.

Ledger Nano X Ethereum Cüzdanı

Şu anda Ledger Ethereum entegrasyonu, Ethereumlarınız yönetmenizi kolaylaştıran MyEtherwallet aracılığıyla kullanılabilir. ETH haricinde, diğer birçok coin’i de saklayabilirsiniz.

Ledger Nano X, popüler Ledger Nano S’nin halefidir. En büyük fark, batarya ve bluetooth’a sahip olmasıdır, bu nedenle taşınabilirlik ve mobilite önemli ölçüde artmıştır. Dahası, aynı anda daha fazla Coin yönetebilirsiniz.

Ledger Nano X’i kullanmak, aşağıda bahsettiğim Ledger Nano S kadar kolaydır. Piyasada ortalama 100-120 $ ‘dır ve gelecekteki tüm aygıt yazılımı güncellemeleri ücretsizdir.

2. Ledger Nano S (Hardware Cüzdan)

Piyasada 100$ civarında satın alabileceğiniz Ledger Nano S ETH saklamak için alabileceğiniz en iyi hardware cüzdanların başında gelmektedir. ETH’nizi çevrimdışı olarak saklamanıza olanak vermesinin yanı sıra Ethereum Classic (ETC) ve daha bir çok coine destek vermesi de işinizi kolaylaştıracak. Ayrıca kolay kurulumu ve kullanımı için aşağıdaki videoyu da izleyebilirsiniz.

Küçük OLED bir ekranı olan Ledger Nano S ile işlemleriniz kontrol edebilirsiniz. O kadar güçlü bir güvenlik özelliğine sahip ki, hacklenmiş bir bilgisayarda bile güvenle kullanabilirsiniz.

3. Trezor (Hardware Wallet)

Piyasada 160$ civarına alabileceğiniz Trezor cüzdan, Bitcoin için geliştirilen ilk hardware cüzdandır. MyEtherWallet web ara yüzü ile Ether saklamanıza da yardımcı olacak.

Sadece şifrenizi girdiğinizde aktif hale gelen çevrimdışı bir güvenlik sistemi ile Etherleriniz güvence altına alabilirsiniz. Çok hafif ve taşınabilir bir cihaz. Üç adet rengi mevcut – beyaz-gri ve siyah- Trezor’un kurulumu ve kullanımı ile ilgili aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

4.Exodus (Desktop Wallet)

Exodus, Dünya’daki ilk çoklu kripto para masaüstü cüzdanıdır. Kullanımı ücretsizdir. Cüzdanı resmi web sitesi olan https://www.exodus.io/ dan indirebilirsiniz.

Exodusu açtığınızda karşınıza portföyünüzü gösteren bir pasta grafikle karşılaşırsınız.

Exodus, Ether, XRP ve yüze yakın kripto parayı kolayca takas edebilmeniz için ShapeShift ile çalışır. Ama ShapeShift dışında değiş tokuş yapmanıza yardımcı başka ortakları da var.

Her ne kadar Exodus’u kullanmak için internet bağlantınızın olması gerekse de, merak etmeyin özel anahtarlarınız makinenizin dışına asla çıkmaz.

Tek tıkla e-posta kurtarma ve yedekle özellikleri yatırımınızın güvende kalmasına destek olur. Ama kişisel bir e-posta vermeniz sadece e-posta yedekleme linki almak isterseniz gereklidir. Mahremiyet çok önem verdikleri bir konu olduğu için Exodus’ta herhangi bir kişisel bilginiz depolanmaz – e-posta adresiniz bile.

Kurulum ve yardımla ilgili videoları resmi sitesinden izleyebilirsiniz.

https://vimeo.com/exodusio

5. Jaxx (Mobil Cüzdan)

Kanada merkezli bir şirket olan Decentral tarafından yaratılan çoklu varlık cüzdanı Jaxx, ETH dahil 13 kripto parayı güçlü güvenlik özellikleri ve şık tasarımı ile sizin için saklayabilmekte.

Bu Ethereum cüzdan ile,özel anahtarlarınız cihazınızın dışına asla çıkmaz ve tohum anahtarlar ile ihtiyaç duyduğunuz her an paranızı geri alabilirsiniz.

Şimdilerde Android, İOS, Mac OS, Widnows ve Linux ile çalışan Jaxx’ın ilerleyen aylarda hardware cüzdan hali de piyasaya sürülecek.

Jaxx kullanımı için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

6. Atomic Wallet (Masaüstü ve Mobil)

Atomic Wallet, Ethereum ve ERC20 tokenleri için nihai bir çözümdür. Cüzdan, bir banka kartıyla ETH depolamanıza, takas etmenize ve satın almanıza olanak tanır. Gelecekte, Ethereum, aracıları dahil etmeden kripto alışverişi için tamamen merkezi olmayan bir yol olan Atomic Swaps ile takas için uygun olacak.

Atomic Ethereum CüzdanıAtomic Wallet 300’den fazla kripto para birimini destekler ve tüm ERC20 tokenleri için size arayüzünü sağlar. Temel olarak, bir iletişim adresi girebilir ve Atomik Cüzdanınızda özel paranızı bulundurabilirsiniz. M-cüzdan, cihazınızdaki özel anahtarlarınızı şifreler ve paranız üzerinde size tam erişim ve kontrol sağlar.

Atomic Wallet neredeyse tüm masaüstü işletim sistemlerinde mevcuttur ve Android ve iOS cihazlarda olacaktır.

7. Mist (Masaüstü Cüzdan)

Mist, resmi Ethereum cüzdanıdır.

Bu Ethereum cüzdan, ilk kurduğunuzda, tüm Ethereum nodeları ile senkronize olacağından biraz zaman alacaktır. Senkronize bitince, bir şifre belirlemeniz istenir. Bu şifreyi hatırlamanız çok önemli çünkü başka hiçbir şekilde hesaba erişemezsiniz.

Özel anahtarlar sadece cihazınızda olacağı için güvenlik bakımından dert etmenizi gerektirecek hiçbir durum olmayacak.

Mist, para takası için ShapeShift’i kullanmakta.

Kurulum ve kullanım için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

8. MetaMask (Masaüstü Cüzdan)

Metamask, sanki Ethereum ağına ulaşmak için kullanılan bir tarayıcı gibidir. Sadece ETH saklamanıza yardım etmekle kalmaz aynı zamanda merkeziyetsiz uygulamalara (DApp) ulaşmanıza da olanak sağlar. (DApp nedir?)
İstediğiniz he an dışa aktarmanız için özel anahtarlar, bilgisayarınızda şifreli bir şekilde saklanmaktadır.
MetaMask kullanımı ile ilgili aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

9. MyEtherWallet (Web Cüzdan)

MyEtherWallet ETH özel anahtarınızı, bilgisayarınızdan kontrol etmenize olanak sağlaması açısından diğer geleneksel web cüzdanlarından farklıdır.

Açık kaynak cüzdan olması sebebiyle ve akıllı kontrat yazıp ,onlara ulaşmanızı sağlayan 3. Parti serverları yoktur. Trezor ve Ledger Nano S hardware cüzdanlarınızı bağlayabilirsiniz..

Kurulum ve kullanımı için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz

10. ETHAdress (Kağıt Cüzdan)

  • Kağıt cüzdanlarla kendinizi daha güvende hissediyorsanız, ETHAdress size yardımcı olacaktır.
  • Kağıt cüzdanlar, hem kamuya açık hem de özel anahtarlarınızı bir kağıda basar.
  • Özel anahtarlarınızı bile şifreleyecek seçeneklere sahip.
  • Soğuk depolamada sahip olabileceğiniz en ucuz form budur.

11. KeepKey (Hardware Cüzdan)

Yazının yazıldığı dakikalardaki dolar kuruna göre 1000 TL civarındaki fiyatı ile ETH saklamada seçeceğiniz seçenekler arasında en pahalılardan biri olan KeepKey, ETH’lerinizi çevrimdışı bir şekilde saklar.

Yukarıda bahsettiğimiz iki rakibine nazaran daha büyük bir ekrana sahiptir ve biraz daha da ağırdır. (Taşımak çok da kolay değildir)

Kazalara karşı plastik gövdesi dayanıksızdır ama ara yüzü hoşunuza giderse tercih edebilirsiniz.

Kurulum ve kullanım için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Bonus: CoolWallet S (Hardware Cüzdan)

Bonus olarak sizlere tasarımı ve kullanımı ile diğer Hardware cüzdanlardan daha şık bir cüzdan olarak CoolWallet S i tanıtacağız. Görünümü kredi kartı gibi olan bu cüzdan Bitcoin, Ethereum, Ripple, Bitcoin Cash, Litecoin ve daha birçok coini destekliyor. Sıcak ve soğuğa karşı dayanıklılığı, su geçirmez özelliğii darbeye karşı koruması, esnekliği ve taşıma kolaylığı ile rakiplerinden bir adım önde gibi duran cüzdan şuan için 99$ a satışta.

Kurulum ve kullanım için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz

Son Söz

Sadece birkaç yıllık bir geçmişe sahip olmasına rağmen şimdiden piyasanın en güçlü ve değerli coinlerinden olan ETH ilerde de değerini katlayacak gibi görünüyor. Teknolojisi daha da olgunlaştıkça, değeri de artacak gibi duran ETH yatırımlarınızı güvenli bir şekilde korumanızın önemli olduğu aşikardır.

Ethereum ve blockzincir teknolojilerindeki gelişim ve son dakika haberleri için sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın.

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun