4.71/5 (7)

MIT Bitcoin’i yok edecek. MIT Teknoloji yazarı Morgan Peck, “ Bitcoin’i Yok Edelim ” başlıklı bir makale hazırlayarak, Bitcoin’in nihai çöküşüne yol açabileceğine inandığı üç senaryoyu satırlarına taşıdı.

İlk Seçenek FedCoin

İlk seçenek, hükümetlerin “ Fedcoins ” olarak adlandırılan ve merkezileştirilmiş dijital para ile kripto para taleplerini muhtemelen azaltan ve hatta ortadan kaldıran bir sistem kurması. Bu sistemde Merkez bankaların tıpkı Bitcoin gibi Blockchain kullanarak kendi dijital paralarını yaratması düşünülüyor.

Diğer Seçenek Her Şeye Bir Coin

MIT’in Bitcoin’i azaltma stratejilerinden bir diğeri de “her şeyin tokeni” ni oluşturmayı içeriyor. Bu senaryoda ekonomik faaliyet, neredeyse her şirketin kendi kripto para birimini ürettiği ve otomatik bir sistemin kullanıcılara olanak tanıdığı hiper etkin bir takas sistemine dönüşüyor. Bir işlemi tamamlamak için hangi öğeye ihtiyaç duyduklarına bağlı olarak misal olarak “ToyotaCash” için “FacebookCoins” işlemlerini sorunsuz bir şekilde yapılabilirliği öngörülüyor.

“Bunu inanılmaz derecede etkili bir takas sistemi olarak düşünün” diyor, Duke Üniversitesi’nde finans profesörü olan Campbell Harvey. “Barter (ürün değişimi) genellikle verimsizdir ancak eğer bir network ağınız varsa, malları ve hizmetleri belirleyip bir Blockchain ile etkin hale getirirseniz, çok verimli olabilir.”

En Güvendiği Yöntem

Yazarın Bitcoin’i devirmek için kullanılabileceğini düşündüğü en eşsiz stratejisi, sosyal medya topluluğu Facebook’u içeriyor.

Bu senaryoda, Facebook kripto paraların mevcut uygulamasında çok yönlü bir atak başlatıyor:

Birincisi, Facebook tescilli bir Bitcoin cüzdanı yaratıyor ve onu Facebook’un ürün paketlerine entegre ediyor, bu da kullanıcıları Bitcoin ekosisteminin kontrolünü daha da yaygınlaştırmak için kullanılabileceğini söyleyip kandırmak için tasarlanmış bir taktik olacak.

Peck şöyle açıklıyor:

“Bitcoin’i zaten kullananların daha önce deneyimledikleri bir şey olduğu için avantajlarından yararlanmak adına fonlarını hemen Facebook cüzdanlarına taşıyacaklardır. Henüz bir Bitcoine sahip olmayan veya hiç duymayan kullanıcılar, reklamları izleyerek veya başkalarının Facebook paylaşımlarını görerek cüzdanlarına Bitcoin alabilirler.”

Bu arada şirket, siteyi reklamsız gezinme deneyimi karşılığında kullanıcıların bir Coinhive tarzı madencilik senaryosunu seçmelerine izin vererek bir madencilik operasyonu başlatır.

Bitcoin, Facebook’un ürün grubundan ayrılmaz bir parça haline geldikten sonra, şirket Bitcoin’i kullanıcılardan habersiz forklayıp kullanıcılarını ( çoğu yazılımın teknik detaylarından habersiz olacak ) yeni versiyonunu kullanmaya ikna edebilir.

Bu senaryolardan biri gerçekleşebilir mi acaba ve Bitcoin’i yol kenarına itebilir mi? Peck kesinlikle böyle ön görünüyor. Bakalım önümüzdeki günler, bu senaryolarla ilgili ne gibi yorumlara sahne olacak?

 

Image: technologyreview.com

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun